Pasívny solárny dizajn: drevený domček v Španielsku zbiera úrodu vody a slnka
Správna orientácia budovy vzhľadom na svetové strany je jedným zo základných postupov, ako má správne fungovať pasívny solárny dizajn už po celé desaťročia. Lenže ako už celý rad špecialistov na ekologickú architektúru poznamenal, doba sa zmenila, techniky a materiály sa vyvíjajú. Možno je čas prepísať niektoré základné tézy pasívneho solárneho dizajnu, aby zodpovedali dobe.
Ale to nás neodradí od toho, aby sme ešte aj dnes ocenili niečo klasické. Tento skvost na obrázkoch je drevený ateliérový domček postavený firmou DOM Arquitectura v Sant Cagut, Španielsko. Stelesňuje príklad minimalizmu pri pasívnom solárnom dizajne, domček sa skladá z prefabrikovaných dielov pochádzajúcich z miestnych zdrojov červeného borovicového dreva, ktoré boli narezané na mieru mimo miesta stavby a následne zostavené priamo na mieste.
Veľa z metodiky návrhu tohto domčeka ostáva verné zásadám klasického pasívneho solárneho dizajnu: dlhšia strana je orientovaná na juh a je prekrytá hlbokým strešením, aby bola dostatočne chránená tieňom pred prílišnými solárnymi ziskami v lete. Väčšina presklenia je tiež na južnej strane avšak s niektorými otvormi na protiľahlej severnej strane, aby sa uľahčilo vetranie.
Interiéry sú zhotovené z trojvrstvovej borovicovej preglejky a exteriér je obložený jedľovým drevom. Otvorený obytný priestor s pecou na drevo v jeho srdci dáva pocit harmónie a radosti.
Do dreva odetý domček sa nachádza na strmom svahu s výhľadom na juh a podopiera ho betón a oceľové nosníky, ktoré už predtým na tomto mieste existovali aby sa nezvýšila záťaž na okolité životné prostredie, a to doslova. Samozrejme, veľká pozornosť bola venovaná tomu, aby sa použili miestne materiály, dobrá izolácia a vysoko efektívne okná. Táto optimalizácia dostupných zdrojov znižuje náklady na údržbu a dopravu.
Rešpektuje pasívny solárny dizajn ale využíva aj moderné technológie
Systém na zber dažďovej vody sa pripája k siedmim vodným rezervoárom, ktoré dokážu pojať až 10 kubických metrov vody. Je tu tiež „kuchynská záhrada“, ktorá je umiestnená v predĺžení jednej zo strán kvôli pestovaniu zeleniny. No a nakoniec sú tu na streche umiestnené solárne panely aby dodávali solárnu energiu zatiaľ pre kúpeľňu; ale existujú plány na rozšírenie kapacity generovania solárnej energie do budúcnosti tak, aby bol dom úplne off-grid.
Tak čo myslíte, ako bude budúcnosť zelených stavieb vyzerať a fungovať, keď význam pasívneho solárneho dizajnu ustupuje tvárou v tvár novým zeleným technológiám? Možno je to aj o pozitívnej tvrdohlavosti architektov a dizajnérov, ktorí stále veria na tradičné princípy pasívneho solárneho dizajnu aj v dobe super-utesnených a super-izolovaných moderných budov. Máte pocit, že tento malý drevený domček pôsobí rovnako moderne ale pritom veľmi útulne? My áno.
Zdroj: internet