Aké výhody poskytujú bio rozložiteľné obaly?
Svet aj moria sú v súčasnosti zamorené plastovým odpadom, 100% ekologické a rozložiteľné obaly sú vhodnou alternatívou na to, aby plastového odpadu viac nepribúdalo.
Rozložiteľné obaly z morských rias
V Európe, ale aj po celom svete v súčasnosti rezonuje jedna z najpálčivejších ekologických tém: plastový odpad. Nachádza sa na skládkach, v mori aj v oceánoch a v podobe mikro-častíc sa postupne dostáva aj do ľudského tela. Aj preto existujú rôzne organizácie, ktoré sa snažia tento dôležitý problém zmierňovať či obmedzovať jeho následky. Jednou z takýchto spoločností je aj indonézska spoločnosť Evoware. Vyrába totiž rozložiteľné obaly, ktoré sú ekologickou alternatívou k plastovým výrobkom. Na výrobu takýchto ekologických produktov pritom využíva netradičný materiál: riasy.
Jedlé a rozložiteľné obaly
Okrem toho, že takéto obaly šetria životné prostredie, poskytujú aj ďalšiu výhodu. Po spotrebovaní sa totiž dajú zjesť. 100% rozložiteľné obaly od Evoware pritom pred otvorením vo vhodných podmienkach vydržia až dva roky. To však stále nie je všetko. Vďaka materiálu, z ktorého sú vyrobené, sa môžu dokonca použiť ako prírodné hnojivo. Obaly sa teda dajú zjesť a využiť sa dá aj ich vysoký obsah vlákniny, minerálov a vitamínov. Prakticky sa preto dajú využiť napríklad na zabalenie hamburgeru, ktorý sa dá zjesť aj s obalom. Obaly sa dajú využiť napríklad aj ako sáčok na korenie na instantné rezance s tým, že akonáhle sa zalejú horúcou vodou, obal sa rozpustí a nevzniká žiaden odpad. Výrobca pritom na svojej webovej stránke uvádza, že ich produkty nemajú takmer žiadnu rušivú chuť či vôňu.
Rozložiteľné obaly pomáhajú lokálnym farmárom
Rozložiteľné obaly sa však nemusia použiť iba na jedlo a potraviny, ale napríklad aj na uchovávanie hygienických potrieb ako sú mydlá či hygienické vložky. I keď sa môže zdať paradoxné, že práve takáto spoločnosť pochádza z krajiny, ktorá je jedným z najväčších znečisťovateľov oceánov, opak je pravdou. Ako uvádza spoluzakladateľ Evoware, David Christian, ich snahou je okrem šetrenia životného prostredia je pomoc chudobným farmárom na vidieku. Podľa Christiana je Indonézia jedným z najväčších producentov morských rias, ale mnoho farmárov si nedokáže zarobiť na živobytie kvôli dlhému marketingovému reťazcu či úžerníkom a ich deti nemajú prístup k vzdelávaniu. Kvôli týmto problémom sa veľa morských rias zbytočne vyhadzuje. Preto sa snaží Evoware využívať morské riasy od lokálnych farmárov a zvýšiť tak ich príjmy. Ako uvádza Christian „prostredníctvom produktov Evoware sa ľudia vracajú späť k prírode a žijú zodpovedný a udržateľný život“.
Zdroj:
http://www.evoware.id