Ako nám pomôžu vonkajšie žalúzie pri týchto horúčavách?
Spravidla platí, že v takýchto horúčavách nám vnútorná teplota v rozmedzí 21-24°C až tak nevadí. Keď sa však vonkajšia teplota šplhá nad 30°C a viac, teplota v interiéri okolo 22°C sa nedá v bežných domoch a bytoch udržať bez dodatočných opatrení. Pre tepelnú pohodu v týchto teplých dňoch sú k dispozícii dve základné opatrenia – tienenie, alebo chladenie. Čo teda robiť pokiaľ doma nemáme klimatizáciu? Pomôžu nám vonkajšie žalúzie?
Ak ste pred, alebo práve v čase výstavby rodinného domu, určite stavte na dobré a kvalitné vonkajšie žalúzie. Dobré tienenie sa postará o 7 až 10 stupňový rozdiel teplôt interiéru a exteriéru. Tienenie cez vonkajšie žalúzie je často najzdravším, aj najefektívnejším chladením interiéru, alebo lepšie povedané je veľmi účinnou ochranou interiéru pred jeho prehriatím.
Na trhu je široký sortiment tieniacej techniky. Či už sú to vertikálne a exteriérové žalúzie, slnolamy, alebo siete proti hmyzu na okná a dvere s tienením. Každá tieniaca technika má svoje použitie a rôznu účinnosť. Proti slnečnému žiareniu a udržaniu optimálnej teploty v interiéri sú najlepšie vonkajšie žalúzie.
Pokiaľ hovoríme o kvalitných vonkajších žalúziách, tak tie poskytujú účinnú ochranu nielen pred nežiadúcim prehriatím, ale chránia interiérové zariadenie pred vyblednutím farieb, rovnako aj pred nežiaducimi pohľadmi z vonku a pochopiteľne umožňujú plynulú reguláciu prirodzeného osvetlenia a odrážanie priamych slnečných lúčov. To prináša úsporu nákladov spojených s klimatizáciou počas letného obdobia. Táto ročná úspora môže dosahovať až 30 % nákladov spojených s klimatizáciou. Stiahnutá exteriérová žalúzia však v zimnom období prináša aj významné zlepšenie tepelnoizolačných parametrov okna. Ak teda zostane žalúzia cez noc stiahnutá, zabráni sa prechodu tepla a neželanému úniku tepla do exteriéru. V lete dokáže dobré tienenie urobiť 7 až 10 stupňový rozdiel medzi exteriérovou a interiérovou teplotou.
Výhodou vonkajších žalúzií je možnosť plynule regulovať prirodzené osvetlenie a odrážanie priamych slnečných lúčov. Táto regulácia sa deje na exteriérovej časti okien (transparentnej časti plášťa budovy), čo má pri správnej regulácii za následok buď rýchle odvetranie naakumulovaného tepla zo slnečného žiarenia smerom do priestoru, alebo uzavretie naakumulovaného tepla pred transparentnou časťou, čo zaujímavo ovplyvňuje jej fyzikálne parametre. Ak uvažujete vybaviť svoj dom niektorým z typov vonkajších žalúzií, je potrebné vykonať stavebnú predprípravu podľa druhu zvolenej tieniacej techniky. To znamená, kontaktovať výrobcu, resp. dodávateľa exteriérových žalúzií už v čase prípravy projektovej dokumentácie. K dispozícii je aj zatepľovací polystyrén s predpriveným U-profilom na osadenie lamiel.
Sú vonkajšie žalúzie aj ekonomicky výhodnejšie ako klimatizácia?
Z pohľadu životného cyklu budovy sa exteriérové chladenie, okná, strecha či zatepľovací systém riešia zvyčajne raz za dvadsať – tridsať rokov. Klimatizáciu zrejme častejšie, keďže jej životnosť aj funkčnosť môže byť obmedzená na kratšie obdobie. Ak si túto skutočnosť premietneme do reality, znamená to, že sa mnohí, najmä majitelia rodinných domov či bytov v bytových domoch, rozhodujú o takejto zásadnej kúpe jeden, nanajvýš dva až trikrát za život. Otázka šetrenia je vždy namieste, ale považovať nákupnú cenu produktu za najdôležitejšie a často jediné kritérium výberu je krátkozraké.
V každom prípade je to aj vecou názoru, aj zvyku. Je cenovo neefektívne vymieňať v celom dome vonkajšie žalúzie, keď vám možno postačí malá klimatizácie. Ak ste pred výstavbou, alebo plánovaním projektu rodinného domu, určite vezmite do úvahy tieniace vlastnosti kvalitných vonkajších žalúzií.
Viac na tému alternatívneho chladenia si môžete prečítať tu:
https://www.setri.sk/sietky-proti-hmyzu-ako-ucinna-ochrana-interieru-pred-jeho-prehriatim/
https://www.setri.sk/stropne-chladenie-ake-su-jeho-vyhody/