Ako si vybrať správny zatepľovací systém (1/2)

Maros S.

Zateplenie rodinných alebo bytových domov je dnes bežným štandardom. Zatepľovací systém nám okrem úspor energie prináša aj zvukovú izoláciu a predlžuje životnosť objektu.

zatepľovací systém

Najznámejšie, alebo najviac používané sú kontaktný zatepľovací systém a odvetraný zatepľovací systém. Kontaktný zatepľovací systém sa dá použiť na všetky známe povrchy a je vhodný ako pre novostavby, tak i pre staršie budovy. Pri zatepľovaní sa priamo na izolačný materiál nanáša omietkový systém. Najčastejšie realizovaným zatepľovacím systémom u nás je práve tento kontaktný zatepľovací systém. Jeho realizácia je pomerne jednoduchá, ale nevýhodou je, že sa nemá používať pri zvýšenej vlhkosti, resp. pri daždi alebo mraze. Druhým zatepľovacím systémom je tzv. suchý, alebo odvetraný zatepľovací systém. môže sa aplikovať v každom ročnom období a je teda vhodný aj do vlhkých podmienok, avšak je cenovo drahší ako kontaktný zatepľovací systém.

Na Slovensku je najrozšírenejším zatepľovacím materiálom polystyrén a to najmä vďaka ľahkej opracovateľnosti a nízkej cene. Má výborné tepelné a elektro izolačné vlastnosti.
zatepľovací systém
Nie je toxický, má nízku hmotnosť, čím znižuje zaťaženie nosnej konštrukcie, ale i náklady na dopravu. Jeho nespornou výhodou je aj nízka nasiakavosť vody. Nevýhodou polystyrénu je jeho krehkosť, časom sa v ňom môžu tvoriť trhliny, je horľavý a má horšiu priepustnosť vodných pár.

Minerálna vlna je hneď po polystyréne druhým najobľúbenejším zatepľovacím materiálom. Vyznačuje sa vynikajúcimi tepelno-izolačnými vlastnosťami, má veľmi dobrú vzdušnosť aj paropriepustnosť a v porovnaní s polystyrénom je v zásade nehorľavá. Okrem zateplenia obvodových stien sa často používa na izoláciu stropných konštrukcií alebo strechy. Jej hlavnou nevýhodou je vysoká nasiakavosť vody a problematické býva aj presné rezanie a netesnosť spojov.
zatepľovací systém
Pomerne novým prvkom pre zatepľovací systém je korok. Má skvelé difúzne vlastnosti, takže je vhodný najmä tam, kde sa vyžaduje dobrá paropriepustnosť konštrukcie. Je odolný aj voči vplyvom počasia a starnutiu. Jeho životnosť je v zásade neobmedzená. Má veľmi dobré tepelno-izolačné vlastnosti. Ide o ekologický produkt, ktorého jedinou nevýhodou je snáď iba vyššia cena.
zatepľovací systém
Fúkaná izolácia je technológiou, ktorá sa najčastejšie používa na zateplenie stropov, striech alebo podláh. Zvlášť sa hodí do ťažšie prístupných priestorov. Ak by sme porovnávali fúkanú celulózu, tak tá má pomerne dobré tepelné aj izolačné vlastnosti. Dobre reguluje vlhkosť a je tiež veľmi dobre paropriepustná. Ide o vysoko ekologický produkt s dlhou životnosťou.
zatepľovací systém
Pri jej aplikácii nevzniká takmer žiadny odpad. Na realizáciu si však zavolajte profesionálov, ktorý s fúkanou izoláciou pracujú.
Dúfame, že vám tento článok umožní vybrať si ten najvyhovujúcejší zatepľovací systém. V ďalšom diely si porovnáme zatepľovacie materiály akými sú ovčia vlna, slama, drevovláknitá doska, ale aj konope.

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa radi aktívne podieľajú na ochrane životného prostredia? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré môžete jednoducho zaradiť do vášho každodenného...

Fotovoltické panely premenia váš domov na ekologickú domácnosť

Najefektívnejší zdroj čistej energie je naše Slnko. Ekologické fotovoltické panely menia slnečnú energiu na elektrickú energiu. Z dlhodobého hľadiska sú fotovoltické panely nielen ekologickejšie, ale...

Trom štvrtinám Slovákov záleží na ochrane životného prostredia. Patríte k nim aj vy?

Až 70 % Slovákov sa obáva o životné prostredie. Vyplýva to z výskumu „Hodnoty a spoločnosť počas pandémie Covid-19 – Ochrana životného prostredia vo verejnej mienke na Slovensku“,...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť III: Aby vám voda nepretekala pomedzi prsty

Voda má všestranné využitie. Je potrebná nielen pre ľudský život, ale rovnako dôležitá je aj pre rastliny a živočíchy. Zároveň je aj nevyčerpateľným zdrojom energie na...

Svetelný smog alebo koľko svetla naozaj potrebujeme

Životné prostredie okolo nás je od priemyselnej revolúcie neustále zaťažované sekundárnymi dôsledkami technického progresu. Na jednej strane neodmysliteľné výdobytky ako teplo, svetlo, doprava dostupné pre...

Nóri sa rozhodli odoberať CO2 z ovzdušia. Pomôže im vikingská loď Longship

Mnohí vedci sa zhodujú na tom, že ak chceme zlepšiť kvalitu atmosféry, bude potrebné čo najrýchlejšie znižovať podiel CO2 (prípadne metánu). Do odčerpávania oxidu uhličitého...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť II: Ako ušetriť na vykurovaní a na plyne

Ak domácnosť vykurujete plynom a používate ho aj na varenie a pečenie, podstatná časť vášho rodinného rozpočtu ide zrejme na túto energiu. V tomto článku sme si pre...

Tipy na darčeky, ktoré nestoja veľa a sú šetrné k prírode

Občas býva celkom náročné vybrať vhodný darček. Obzvlášť vtedy, ak chceme každý rok potešiť našich blízkych niečím zaujímavým a užitočným.

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť I: Kde všade môžete doma ušetriť elektrinu

Najlacnejšia elektrina je tá, ktorú nespotrebujeme, a tak vám prinášame prehľad jednoduchých rád, ktoré vám pomôžu ušetriť elektrinu v domácnosti.