Ako vplývajú strešné okná na potrebu energie na vykurovanie
Nasledujúca štúdia ukazuje, ako ovplyvňujú strešné okná – ich počet, orientácia k svetovým stranám a typ zasklenia potrebu energie na vykurovanie. Pre hodnotenie bol zvolený typový objekt rodinného domu s obytným podkrovím, ktorý je postupne natáčaný na svetové strany a hodnotený s rôznymi parametrami obálky budovy. Štúdia, ktorej vypracovanie zadala firma VELUX, pre názornosť hodnotí aj nerealizovateľné situácie ako orientácia obytných priestorov k severu, či objekt bez strešných okien.
Strešné okná majú významný vplyv na energetickú náročnosť stavby. Presné čísla poskytuje nasledujúca štúdia pri ktorej sa hodnotili strešné oká VELUX.
Prípravu vstupných dát a spracovanie bilančného výpočtu potreby energie na vykurovanie hodnoteného podľa ČSN EN ISO 13790 s mesačným krokom výpočtu podľa požiadaviek vyhlášky 78/2013 Zb., o energetickej náročnosti budov a s okrajovými podmienkami výpočtu podľa TNI 730331.
Strešné okná – vplyv ich počtu na mernú potrebu energie na vykurovanie Ea
Zvolený objekt, s premennými parametrami konštrukcií (viď tabuľka 1), bol hodnotený pre tri rôzne definované úrovne mernej potreby energie na vykurovanie Ea<35 kWh/m2rok, Ea<55 kWh/m2rok, Ea<70 kWh/m2rok. (Za nízkoenergetický je dom považovaný pri splnení Ea<50 kWh/m2/rok ).
Hodnotenie zahŕňalo pre tri typy zasklenia: štandardné izolačné dvojsklo s označením 59, dvojsklo proti hluku a prehrievaniu s označením 60 a nízkoenergetické trojsklo s označením 66. Kalkulácia bola prevedená pre 0ks, 2ks a 5ks strešných okien pre orientáciu: S,J,V,Z.
Úroveň mernej potreby energie na vykurovanie Ea<55 kWh/m2rok
Graf 1: Hodnotenie mernej potreby energie na vykurovanie Ea (úroveň cca 55 kWh/m2rok ) v závislosti od počtu strešných okien a ich orientácie na svetové strany pre štandardné izolačné dvojsklo 59.
Potreba energie na vykurovanie sa pri zvyšovaní počtu VRW so sklami 59 pri orientácii na juh znižuje, na východ a západ je konštantná a pri orientácii na sever marginálne rastie.
Graf 2: Hodnotenie mernej potreby energie na vykurovanie Ea (úroveň cca 55 kWh/m2rok) v závislosti od počtu strešných okien a ich orientácie na svetové strany pre dvojsklo proti hluku a prehrievaniu 60.
Potreba energie na vykurovanie sa pri zvyšovaní počtu VRW s dvojsklami proti hluku a prehrievaniu 60 pri orientácii na juh, východ a západ znižuje a pri orientácii na sever marginálne rastie. Pomer medzi Uw a g (tepelné straty a zisky) je optimalizovaný i u skiel primárne určených ku zníženiu pasívnych solárnych ziskov.
Graf 3: Hodnotenie mernej potreby energie na vykurovanie Ea v závislosti od počtu strešných okien a ich orientácie na svetové strany pre nízkoenergetické trojsklo 66.
Potreba energie na vykurovanie sa pri zvyšovaní počtu VRW so sklami 66 pri orientácii na juh, východ i západ znižuje, pri orientácii na sever je konštantná. Pomer medzi Uw a g (tepelné straty a zisky) je optimalizovaný.
Z pohľadu kvality denného osvetlenia podkrovia tohto domu je 5 ks strešných okien optimálny. Z pohľadu potreby energie na vykurovanie (pri orientácii obytných miestností východ-juh-západ) tiež prinášajú zníženie potreby energie na vykurovanie Ea bez ohľadu na typ zasklenenia.
Hľadisko využitia tepelných ziskov a ich prípadná eliminácia v letnom období je potrebné zohľadniť pre strešné okná už pri ich a vybaviť ich vonkajšími tieniacimi doplnkami.
Štúdiu spracoval: ČVUT v Praze, Fakulta stavební, Katedra technických zařízení budov
Celá štúdia je k dispozícii tu:
Prevzaté z: http://www.zelenarchitektura.sk/2014/09/vplyv-stresnych-okien-velux-na-potrebu-energie-na-vykurovanie/