Aktívny dom budúcnosti už existuje, vyrába dvakrát viac energie ako spotrebuje
Štandardné budovy spotrebujú príliš veľa energie. Iba v USA je cca 114 miliónov domácností a 4.7 miliónov komerčných stavieb spotrebuje približne 40 percent celkovej energetickej spotreby USA a vytvára 38 percent produkcie emisií oxidu uhličitého. Aby sme znížili svoju závislosť na konvenčných zdrojoch energie, je viac ako jasné, že tzv. aktívny dom je jedným z krokov ako to dosiahnuť.
Aktívny dom Active House B 10 je dobrým príkladom pre pozitívny vývoj v tejto oblasti.
Podľa popisu v projekte aktívny dom pomocou fotovoltických panelov umiestnených na streche vyrobí dvakrát viac energie ako potrebuje a neprodukuje žiadne emisie.
Dom o výmere 90 m ² dokončený minulý rok v júli, využíva tzv. smart-grid technológiu (dodávka elektrickej energie využívajúca digitálnu komunikáciu na detekovanie a okamžitú reakciu na zmeny spotreby) a je natoľko efektívny, že dokáže nabiť pár elektromobilov, ako aj budovu susedného Weissenhofovho múzea.
Naviac, pretože sa jedná o stavbu z prefabrikátov, jeho výstavba trvá iba jeden deň. Podľa vyjadrenia projektantov, tento dom môže byť kedykoľvek pesunutý na iné miesto, alebo úplne recyklovaný.
Aktívny dom má mnoho netradičných konštrukčných prvkov. Ako tvrdí prestížny magazín Dwell, nepriehľadné steny domu a nainštalované vákuové okná vytvárajú dobre utesnenú konštrukciu (ktorá znižuje objem vzduchu prúdiaceho z domu a do domu, čím sa značne znižujú náklady na kúrenie a na chladenie). Skladacia terasa tak isto vytvára tieň voči slnečnému žiareniu.
Čo znamená inteligentný aktívny dom?
Aktívny dom je tzv. múdrym, resp. inteligentným domom, ktorý používa samovzdelávací kontrolný systém “self-learning building control system” pomocou rádiových senzorov umiestnených vonku aj vnútri v dome. To znamená, ak rodina býva v dome určitý čas, dom sám vie, ako nastaviť teploty a nároky na iné energie podľa individuálnych požiadaviek obyvateľov. Napr., ak je vonku teplo, dom sám zastaví vykurovanie.
Koncepčný dom je vhodne umiestnený v nemeckom Štuttgarte, v štvrti Weisenhoff Estate, ktorá vznikla v roku 1927 a kde boli postavené domy ukazujúce obyvateľom, ako sa bude bývať v budúcnosti. Táto štvrť bola čiastočne zničená po druhej svetovej vojne a pozemky neboli využité až do času, kedy sa v roku 2013 rozbehla výstavba aktívneho domu.
„Čo postavíme musí byť fantasticky krásne, vzrušujúce a zábavné,” povedal architekt domu Dr. Werner Sobek. „Rovnako to, ale musí znižovať využívanie zdrojov, zvyšovať recyklovateľnosť a energetickú efektivitu. V opačnom prípade nebudeme schopní vyriešiť environmentálnu a populačnú explóziu.“