Alternatívny zdroj svetla: gravitácia

Maros S.

Pripadá nám samozrejmé, že, keď stlačíme vypínač, v domácnosti sa rozsvieti svetlo. Veľmi o tom neuvažujeme. Pre veľkú časť svetovej populácie však nie je napojenie na elektrickú sieť vôbec také samozrejmé. Podľa údajov z businessweek.com sa odhaduje, že vo svete je 1,5 miliardy rodín bez elektrifikácie. Úsporný alternatívny zdroj svetla pre nich predstavuje zaujímavé riešenie životnej situácie a nám prináša podnetnú inšpiráciu ako ušetriť.

HourglassLamp

V domácnostiach bez napojenia na elektrickú sieť sa ako zdroj svetla využíva najmä petrolejová lampa. Petrolej ale môže byť zdraviu škodlivý. Inhalovanie spalín počas večera stráveného romanticky pri kahane sa dá prirovnať ku škodlivinám obsiahnutým vo dvoch krabičkách cigariet, o zvýšenom nebezpečenstve požiaru ani nehovoriac.
Ďalším faktorom, ktorý hovorí v neprospech petroleja, je finančná záťaž. Podľa businessweek.com chudobné rodiny minú ročne na jeho nákup viac ako 36 miliárd dolárov, čo predstavuje najmenej 10 %  príjmov týchto rodín. Skupiny dizajnérov však už prišli s nápaditými riešeniami, kde využili alternatívny zdroj svetla, ktorý je ľahko prenosný, nahrádza nám svetelný zdroj napojený na elektrickú sieť a z hľadiska dizajnu je často veľmi atraktívny.

Gravitácia ako skutočný alternatívny zdroj svetla

Prvou skupinou sú svietidlá využívajúce zemskú gravitáciu. Dizajnér a vynálezca v jednej osobe Martin Riddiford so svojím malým tímom nadizajnoval svietidlo využívajúce zemskú gravitáciu rovnako ako staré hodiny u deda, ktoré si mnohí môžeme pamätať ešte z detstva. Pri využití záťaže v podobe vrecka naplneného pieskom dokážu svietiť neuveriteľných 30 minút.
V princípe jednoduchý komplex prevodov (tým nechcem degradovať nápad, idea sa zdokonaľuje zjednodušovaním a za jednoducho vyzerajúcim býva najviac odvedenej práce) nám za pomoci perforovaného pásu a vaku naplneného pieskom, hlinou, kamením vytvára rovnomerne dodávanú energiu pre LED diódu. Po  30 minútach stačí vak opäť zodvihnúť a svetlo je tu opäť.

Dizajnérsky team sa snažil o čo najväčšiu úsporu nákladov na výrobu a následnú distribúciu svietidla a jeho príslušenstva. Dali si za úlohu dodať na trh svietidlo, ktoré by malo stáť 5 – 10 amerických dolárov a dalo by sa ľahko posielať v malom lacnom balíku. Nezabúdajme, že tento produkt bol primárne dizajnovaný pre tie najchudobnejšie krajiny sveta.
Tento nápad ďalej rozvinula a posunula do atraktívnejšieho šatu švajčiarska skupina dizajnérov s príznačným názvom POSTFOSSIL. Opäť použili „hodinársku metódu starého otca“ – sústavu ozubených kolies na prevod toho správneho množstva energie dodávanej do LED svietidla.

postfossil - lampa využíva ako zdroj energie gravitáciu

lampa využíva ako zdroj energie gravitáciu, zdroj: postfossil.ch

Naozaj atraktívny dizajn ašpiruje na použitie v nekonvenčných interiéroch, ktoré kladú dôraz na ekológiu. Jedným slovom nádhera ;-))
Ďalší dizajnový počin, ktorý je snahou o „bezdrôtovosť“, je opäť plný silnej inšpirácie v minulosti. Svietidlo sa nápadne podobá presýpacím hodinám a navyše vtipne okrem „merania času“ premieňa kinetickú energiu padajúceho piesku na elektrický prúd a následne aj na svetlo.

Hourglass floor lamp, zdroj: danielletrofe.com

Hourglass floor lamp, zdroj: danielletrofe.com

Hourglass lamp dizajnovaná renomovaným Daniellom Trofe je krásnym príkladom spojenia jemnej rovnováhy krásy a funkčnosti spojenej do synfónie tvarov. Vertikálny tvar stacionárnej lampy evokuje krehkosť a balansovanie. Môžeme ju chápať aj ako odkaz na krehkú rovnováhu v prírode, možno dokonca krehkosť a dočasnosť zdrojov energií. V každom prípade sa jedná o nádherný solitér použiteľný v priestore moderných interiérov.

Hourglass table lamp, zdroj: danielletrofe.com

Hourglass table lamp, zdroj: danielletrofe.com

Naopak stolová lampa z rovnakej dielne so svojou širokou základňou pôsobí stabilne. Môže vytvárať príjemný až extravagantný doplnok pracovného stola alebo intímne osvetlenie nočného stolíka.

Ďalšie zaujímavé podnety o fungovaní lámp využívajúcich gravitáciu ako zdroj energie nájdete na tejto linke:
http://science.howstuffworks.com/environmental/green-tech/sustainable/gravity-powered-lamp1.htm

Autor článku: Ing. arch Peter Rakšány, www.deraxa.sk

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa radi aktívne podieľajú na ochrane životného prostredia? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré môžete jednoducho zaradiť do vášho každodenného...

Fotovoltické panely premenia váš domov na ekologickú domácnosť

Najefektívnejší zdroj čistej energie je naše Slnko. Ekologické fotovoltické panely menia slnečnú energiu na elektrickú energiu. Z dlhodobého hľadiska sú fotovoltické panely nielen ekologickejšie, ale...

Trom štvrtinám Slovákov záleží na ochrane životného prostredia. Patríte k nim aj vy?

Až 70 % Slovákov sa obáva o životné prostredie. Vyplýva to z výskumu „Hodnoty a spoločnosť počas pandémie Covid-19 – Ochrana životného prostredia vo verejnej mienke na Slovensku“,...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť III: Aby vám voda nepretekala pomedzi prsty

Voda má všestranné využitie. Je potrebná nielen pre ľudský život, ale rovnako dôležitá je aj pre rastliny a živočíchy. Zároveň je aj nevyčerpateľným zdrojom energie na...

Svetelný smog alebo koľko svetla naozaj potrebujeme

Životné prostredie okolo nás je od priemyselnej revolúcie neustále zaťažované sekundárnymi dôsledkami technického progresu. Na jednej strane neodmysliteľné výdobytky ako teplo, svetlo, doprava dostupné pre...

Nóri sa rozhodli odoberať CO2 z ovzdušia. Pomôže im vikingská loď Longship

Mnohí vedci sa zhodujú na tom, že ak chceme zlepšiť kvalitu atmosféry, bude potrebné čo najrýchlejšie znižovať podiel CO2 (prípadne metánu). Do odčerpávania oxidu uhličitého...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť II: Ako ušetriť na vykurovaní a na plyne

Ak domácnosť vykurujete plynom a používate ho aj na varenie a pečenie, podstatná časť vášho rodinného rozpočtu ide zrejme na túto energiu. V tomto článku sme si pre...

Tipy na darčeky, ktoré nestoja veľa a sú šetrné k prírode

Občas býva celkom náročné vybrať vhodný darček. Obzvlášť vtedy, ak chceme každý rok potešiť našich blízkych niečím zaujímavým a užitočným.

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť I: Kde všade môžete doma ušetriť elektrinu

Najlacnejšia elektrina je tá, ktorú nespotrebujeme, a tak vám prinášame prehľad jednoduchých rád, ktoré vám pomôžu ušetriť elektrinu v domácnosti.