Amsterdam chce byť do roku 2040 energeticky neutrálne mesto
Vedci z Technickej univerzity v Delfte predstavili plány a riešenia, vďaka ktorým by mal byť Amsterdam energeticky neutrálne mesto už v roku 2040.
Projekt City-Zen
Amsterdam je už od roku 2014 súčasťou európskeho programu City-Zen– City Zero (Carbon) Energy, v rámci ktorého vytvára opatrenia na postupné znižovanie využívania fosílnych palív. Spolu s francúzskym mestom Grenoble sú pritom demonštračné mestá, ktoré pripravujú pilotné projekty v oblasti energetickej obnovy, vykurovania a chladenia, inteligentných energetických sietí spolu s aktívnou účasťou obyvateľov. Za vypracovanie hlavného plánu prevzala zodpovednosť Technická Univerzita v Delfte. Hlavným cieľom je využitie technológií, predpisov a finančných prostriedkov pre prechod na trvalo udržateľný energetický systém pre hlavné mesto Holandska. V marci preto Andy van Dobbelsteen, profesor klimatického dizajnu na TU Delft, v Amsterdame prezentoval hlavné body prechodu na energeticky neutrálne mesto.
Energeticky neutrálne mesto bez fosílnych palív
Pokiaľ ide o využitie energie, väčšine ľudí príde na um elektrická energia. V Amsterdame je však takmer dva krát vyššia spotreba tepla. Okrem 430-tisíc domácností využíva podobný objem tepla aj 645-tisíc neobytných jednotiek. Dvaja najväčší producenti tepla sú elektráreň v Diemen a spaľovňa odpadov v západnej časti Amsterdamu. Pre energeticky neutrálne mesto však bude potrebné nájsť iné zdroje tepla a energie. Preto by sa mala výrazne rozšíriť a modernizovať vykurovacia sieť. V budúcnosti by malo teplo pochádzať z viacerých rôznych a najmä obnoviteľných zdrojov energie. Dôležitým bodom je zároveň postupné obmedzovanie využívania zemného plynu a to až pre 30-tisíc domácností. Podľa van den Dobbelsteena je však najdôležitejšie začať čo najskôr.
Čo bude potrebné na energeticky neutrálne mesto?
- Všetky nové budovy bez využívania plynu
- Každý rok pripojiť k vykurovacej sieti 26-tisíc budov
- Každý rok inštalácia 140-tisíc m² solárnych panelov (asi 325 panelov za 1 pracovný deň v 16 domácnostiach)
- 48 inštalatérov bude mať na ďalších 20 rokov nepretržite prácu
- V najbližších 20 rokoch vybudovanie 5 najväčších (4 MW) vnútrozemských veterných turbín každý rok (dokopy 100)
- Prebytková energia, vyprodukovaná mimo Amsterdamu, napríklad z 275 veterných mlynov na pevnine, 146 veterných mlynov na mori alebo 1470 ha solárnych panelov po celej krajine (2200 GWh)
Náklady na energeticky neutrálne mesto
Podľa van den Dobbelsteena sa môžu náklady na tento ambiciózny projekt vrátiť už za 10 rokov, ale musia existovať možnosti na „predfinancovanie“. To znamená, že ľudia budú platiť rovnaké náklady na energiu, ale financie sa použijú na splatenie potrebných opatrení. Náklady by pritom mali znášať energetické spoločnosti alebo penzijné fondy. Spolupracovať však zároveň musia aj bytové korporácie, ktoré prenajímajú domy či byty.
Zdroj:
https://nos.nl
https://www.delta.tudelft.nl
Fotovoltika
Získajte špičkové riešenie na kľúč už za 99 € mesačne. Navyše oceníte servis a čistenie panelov na 6 rokov a veľa ďalších výhod.