Belgická spoločnosť premieňa staré plastové hračky na originálny nábytok
Vďaka spoločnosti EcoBirdy dostávajú staré plastové hračky využitie v podobe dizajnového nábytku a osvetlenia pre deti.
Plastové hračky dostanú nový život
V Belgicku každoročne oceňujú dizajnérske a inovatívne nápady cenou Henryho van de Velde. Ocenenie je pomenované po belgickom maliarovi, architektovi a interiérovom dizajnérovi, ktorý zomrel v roku 1957. Cena sa udeľuje 23 flámskym víťazom v ôsmich kategóriách za riešenia, ktoré vytvárajú pozitívny dopad pre spoločnosť. Jedným z tohtoročných víťazov sa stala spoločnosť EcoBirdy, ktorá sa venuje dizajnu originálneho detského nábytku. Prestížne ocenenie firma získala za spôsob výroby a najmä materiál, z ktorého je nábytok vyrábaný. EcoBirdy totiž recykluje nepotrebné plastové hračky a vdychuje im tak nový život vo forme jedinečného nábytku. Používa unikátny proces, ktorý oddeľuje jednotlivé farby plastového materiálu a pritom eliminuje kontamináciu.
Plastové hračky sa opotrebujú rýchlo
Výsledkom recyklácie je nábytok, na ktorom sú viditeľné kúsky zdrojového materiálu, čo vytvára unikátny vzhľad. Vďaka procesu výroby je celá séria nábytku a osvetlenia 100% recyklovateľná. Spoločnosť EcoBirdy založili Vanessa Yuan a Joris Vanbriel pred rokom. Odvtedy zhromaždili tisíce plastových hračiek a dosiahli polovicu stanoveného cieľa, ktorým je recyklácia 25-tisíc kilogramov plastu. Obaja začali svoju kariéru v módnom priemysle v Miláne, ale v istom momente začali mať o svojej práci pochybnosti a začali sa pýtať, prečo je potreba vyrábať niečo nové, keď existuje obrovské množstvo kvalitných dizajnov. Dva roky výskumu ukázali, že plastové hračky sú jedným z najväčších zdrojov spotrebiteľského plastového odpadu. Dôvod? Životnosť takýchto hračiek je v priemere iba pol roka, keďže detské záujmy a schopnosti sa menia extrémne rýchlo.
Výchova mladej generácie
Malé, farebné plastové kúsky v nábytku od EcoBirdy nemajú iba vizuálny, ale aj ekologický význam. Yuan vysvetľuje, že ide o cielené rozhodnutie premieňať odpadový materiál na niečo krásne. „Chceli sme, aby bol náš nábytok viditeľným výsledkom recyklácie. Deti by mali byť totiž schopné v ich novom nábytku identifikovať kúsky svojich starých hračiek“, dodáva Yuan. Aby ešte viac zdôraznili ekologický odkaz, vytvorili špeciálny program určený pre školy. V rámci neho chcú deťom predstaviť koncept cirkulárneho dizajnu a inšpirovať ich k tomu, aby si vedeli predstaviť udržateľnejšiu budúcnosť. Hlavným cieľom programu preto nie je iba zbierať plastové hračky, ale ukázať mladej generácii výhody a možnosti recyklácie a viacnásobného využitia materiálov. Podľa Yuan sú totiž deti dneška dospelými zajtrajška a veria, že ak sa im podarí osloviť najmenšiu generáciu, môže to mať významný dopad na budúcnosť našej planéty.
Zdroj:
https://www.ecobirdy.com
https://www.thebulletin.be