Chystáte sa využiť zatepľovací program vlády? Najprv vymeňte okná!
Zatepľovací program vlády s využitím eurofondov chce využiť niekoľko tisíc občanov v rodinných domoch. Ak patríte medzi nich, nezabudnite, že v predstihu pred zateplením treba vymeniť aj okná. Inak veľa neušetríte a podporu by ste ani nemuseli získať. Opačný postup – že najprv zateplíte a potom vymeníte okná za moderné, je väčšinou nerealizovateľný bez narušenia zateplenia.
Takže platí zásada – najprv vymeniť okná, potom zatepliť!
Ak v dome, ktorý mienite zatepliť aj bývate, výmenu okien nie je vhodné realizovať cez zimu. Na novostavbách sa pri miernej zime okná môžu osadzovať. Vonkajšia teplota by však nemala klesnúť pod 5°C. Každopádne, ak sa nechcete stresovať a mienite využiť zatepľovacie dotácie, teraz je ten správny čas zaujímať sa o výmenu okien. Kým ich budete mať osadené, prejde niekoľko mesiacov a na jar môžete v pohode zatepľovať. Ak si to necháte na poslednú chvíľu, nával záujemcov o nové okná, ale i nápor na zatepľovacie firmy, vás môžu odsunúť na neskoršie termíny. Medzitým sa môžu zmeniť ceny, alebo vyčerpať dotačné podmienky.“
Využite zateplovací program a ušetrite pri výmene okien a súčasnom zateplení
Vymeniť okná na celom dome za moderné, kvalitné, drevené či drevohliníkové nie je lacná záležitosť, ale určite sa oplatí. Už len samotná výmena okien aj bez zateplenia prináša významnú úsporu energie. Ešte viac však ušetríte pri výmene okien a súčasnom zateplení. Ak sa rozhodnete zatepľovať, určite vymeňte aj okná. A to nielen staré drevené, ale aj staršie plastové, či hliníkové, ktoré už nespĺňajú tepelno-technické požiadavky. Synonymom kvality sú dnes na trhu drevohliníkové okná. Majú najlepšie úžitkové vlastnosti a sú elegantné.
Len okno s kladnou energetickou bilanciou
„Objektívnym kritériom na posúdenie kvality okien je súčiniteľ prechodu tepla Uw. Najväčšiu plochu okna tvorí sklo, ktoré zohráva rozhodujúcu úlohu pri tepelných ziskoch budovy. Preto je dôležité pri oknách na rodinný dom v dnešnej dobe používať len izolačné trojsklo, ktoré má kladnú energetickú bilanciu. V zimnom období je možné cez sklo viac tepla získať ako stratiť, najmä na južnej strane. Preto je vhodné veľké okná orientovať na južnú stranu a menšie na severnú. Okenný rám zas musí mať dobré parametre s dostatočnou hrúbkou, aby sa do neho mohlo osadiť izolačné trojsklo. Uvažovať v súčasnosti o stavbe alebo stavebnej úprave, ktorá nespĺňa minimálne nízkoenergetický štandard, je krátkozraká a zmarená investícia. Ceny energií porastú. Preto je dôležité precízne si vyberať okná a to ako pri rekonštrukciách starších stavieb, tak už aj pri projekcii nových domov – najlepšie s nízkoenergetickým, či pasívnym štandardom,“ upozorňuje D. Majer.
Súčasný trend na trhu sú drevohliníkové okná, ktoré si zachovávajú prírodnú krásu dreva, ale aj jeho technické a tepelné vlastnosti. Súčasne sú chránené pred vplyvmi počasia hliníkovým systémom. Okná si z vnútornej strany zachovávajú svoju krásu, štruktúru, pocit tepla a sú farebne skombinované s interiérom. Zvonku chráni drevo hliníkové obloženie napríklad pred vlhkosťou, UV žiarením a ďalšími vplyvmi počasia a niekoľkonásobne predlžuje jeho životnosť. Okná si zachovávajú svoje najlepšie vlastnosti z oboch materiálov ich konštrukčným spojením. Umožňuje to plynulé odvetrávanie medzipriestoru, čím sa v ňom zabraňuje kondenzácii vodných pár a tvorbe plesní. Hliník je minimálne náročný materiál na údržbu, farebne stály a dobre kombinovateľný s prvkami fasády. V súčasnosti sú pri dizajne okien uprednostňované najmä hranaté štíhle tvary. Práve hliníkový profil, upevnený na rám a okno, ktorý ma precízne vypracovaný spoj vertikálnych a horizontálnych častí, spĺňa tieto požiadavky.
Zdroj: www.makrowin.sk