Deň Zeme oslavujeme už 44 rokov
22. apríla si každoročne pripomíname Deň Zeme. Odvtedy, čo sa v San Franciscu oslavoval prvý oficiálny Deň Zeme, uplynulo 44 rokov. V modernom ponímaní sa už sviatok nespája s oslavami príchodu jari počas jarnej rovnodennosti, Deň Zeme postupne získal silný ekologický rozmer.
História vyhlásenia tohto dňa siaha do roku 1969, keď sa v USA objavila iniciatíva aktivistu Johna McConnnella, ktorá mala upozorniť na dopady ničenia životného prostredia a rozprúdiť verejnú diskusiu o možných riešeniach. Zámerom prvej oslavy Dňa Zeme bolo taktiež protestovať proti vojne vo Vietname a preniesť otázky ekológie do politických kruhov. Dátum prvej oslavy bol stanovený na 22. apríla 1970, keď vedci, hlavne ekológovia v USA, ovplyvnení fotografickými a telegrafickými snímkami z kozmu, dokumentujúcimi krehkosť a zraniteľnosť Zeme vyzvali ku spoločnému celosvetovému úsiliu za ochranu Zeme so všetkým, čo ju robí jedinečnou.
Do roku 1990 venovali tomuto dňu pozornosť predovšetkým na americkom kontinente. Skutočne svetovým sa Deň Zeme stal od roku 1990, kedy začalo iniciatívne a koordinačne pôsobiť Medzinárodné ústredie DŇA ZEME so sídlom v Stanforde v americkej Kalifornii. V tomto roku sa pri príležitosti Dňa Zeme aktivizovalo viac ako 200 miliónov ľudí v 140 štátoch sveta, vrátane vtedajšej ČSFR. Postupne vznikali aj regionálne a národné ústredia na celej zemeguli.
Na včasnom propagovaní a informovaní svetovej verejnosti Dňa Zeme sa už od jari 1999 hlavnou mierou podieľa koordinačné centrum EARTH DAY NETWORK so sídlom v Seattli, USA. Na začiatku roku 2000 dosiahol výsledok snáh centra 3200 prihlásených organizácií a skupín zo 166 krajín vrátane Slovenskej republiky reprezentovanej tromi organizáciami.
Dnes vo svete mocnejú hlasy, aby Dňom Zeme bol pre ľudstvo každý deň. O propagáciu a šírenie tejto myšlienky sa snažíme aj my v našej redakcii. Veríme, že ak si ľudia osvoja zásady a princípy správania, ktoré povedú k znižovaniu spotreby energie, Deň Zeme potom budeme môcť oslavovať každý deň.