Desertec: Afrika ako zdroj čistej energie pre celú Európu?
Boom obnoviteľných zdrojov v Európe sa nezastavuje. Naopak, hlavní strojcovia veľkého energetického prechodu ho chcú pomocou projektu Desertec preniesť aj na ďalší kontinent: do Afriky. A odtiaľ zásobovať Európu čistou energiou z vetra a predovšetkým slnka.
Iniciatíva Desertec sa na verejnosť prvýkrát dostal v roku 2009. Ide o pôvodne nemeckú verejnú iniciatívu, ktorá si v dlhodobom časovom horizonte kladie za cieľ vybudovať naprieč severnou Afrikou sústavu solárnych a veterných elektrární, ktoré budú čistou energiou zásobovať „hladnú“ Európu.
Rozsiahly plán počítal s budovaním desiatok solárnych elektrární v krajinách ako je Maroko, Alžírsko, Tunisko, Líbya a Egypt. Elektrina mala byť prenášaná pomocou podmorských káblov do Európy cez Španielsko a Taliansko, kde je možnosť prepojenia najlacnejšia (teda najkratšia).
Sever Afriky je na obnoviteľné zdroje energie nesmierne bohatý. Slnko, ktoré prakticky 365 dní v roku, každý deň, nemilosrdne praží do Sahary, najväčšej púšte sveta, je totiž nevyčerpateľným zdrojom energie. A dnes už ho vieme veľmi dobre využiť, najmä s pomocou fotovoltických a koncentračných termálnych solárnych elektrární.
Pôvodné plány organizácie Desertec počítali s investíciami až vo výške 400 miliárd eur a tvorbou 600 000 pracovných miest. Hotový mal byť okolo roku 2050. Lenže revolúcie v množstve arabských krajín severnej Afriky, tzv. „arabská jar“, veľkolepé plány zatrhli.
Postupne tiež od projektu odišli niektoré veľké nemeckej firmy, ktoré ho pôvodne podporovali, napr. Bosch a Siemens. Napriek tomu ale projekt Desertec beží ďalej. Je jasné, že pôjde o dlhodobú, desiatky rokov trvajúcu záležitosť. A tak sa organizátori rozhodli začať od piky: vzdelávanie.
Jedným z dôležitých cieľov projektu Desertec je preto dnes zabezpečiť dostatočnú informovanosť verejnosti ako krajinách severnej Afriky, tak aj Európy, o možnostiach a prednostiach obnoviteľných zdrojov energie. Až potom bude možné začať pracovať na budovaní samotných elektrární a ich prípadnom napojení na Európu.
Zdroj: ekobonus.cz
Solárne kolektory
Úspora až 70 %, dlhá životnosť, záruka 12 rokov a príspevok na inštaláciu až 1750 €.