Ekologický dom na 10 spôsobov (5/10)

Lukas P.

Ak vás zaujali naše predošlé ekologické domy, určite vás nesklame ani ten dnešný. Ide totižto o ekologický dom nachádzajúci sa v Londýne, ktorý púta pohľady mnohých okoloidúcich.

5. The Pavilion, Blackheath, London 

Ide o samostatne stojaci ekologický dom, ktorý má nadčasový dizajn. Je vnorený do zeme a nachádza sa v juhovýchodnej časti Londýna. Ako pôvodný dom bol navrhnutý ešte v roku 1768 architektom Williamom Chambersom, ktorý okrem iného stojí aj za projektmi ako „Somerset House“ a „Chinesse Pagoda“ v Kew Gardens.
Po dvoch rokoch náročného plánovania sa predložený návrh projektu na rekonštrukciu tohto domu stal skutočnosťou, nakoľko si získal podporu zo strany zainteresovaných inštitúcií. Tento rodinný dom si pre svojich rodičov nechal zrekonštruovať Sam Cooper za cenu 980 000 libier, čo  je 1 205 000 eur, a ako sám hovorí:

„Ide o plnohodnotný, ekologický dom zohľadňujúci svoj miestny a globálny charakter a podnebie, v ktorom sa nachádza“

Podobne ako „Chinesse Pagoda“ od architekta Williama Chambersa, je aj tento ekologický dom zrekonštruovaný v nadčasovom dizajne, kedy v popredí stojí moderná konštrukcia a technické know-how, vďaka čomu sa podarilo zrekonštruovať tento dom tak, aby vydržal najmenej 200 rokov.
ekologicky-dom-11
Ide o viacpodlažný rodinný dom, ktorý plne využíva princípy pasívneho domu. Je zrekonštruovaný v štandarde energetickej efektívnosti, ktorý bol vyvinutý v Nemecku a teda poskytuje vynikajúcu tepelnú úpravu, ktorá má výnimočnú vzduchotesnú a mechanickú ventiláciu.
Prízemie domu je vnorené pod zemou, vďaka čomu dom priamo využíva teplo z pôdy, ochraňuje tak majetok a jeho obyvateľov pred extrémnymi teplotami. Taktiež boli nainštalované zelené strechy, zberače na dažďovú vodu a tepelné čerpadlo, aby práve tento dom bol jedným z prvých súkromných domov, ktorý dosiahne najvyššiu úroveň ekológie na základe vládnych predpisov pre ekologické domy.

„Aj napriek tomu, že architekt v prípade tohto domu tlačil hranice jeho ekológie na maximálnu možnú úroveň, typické ekologické črty tu však nedominujú“, poznamenáva John Alker, riaditeľ pre politiku a komunikáciu v „Green Building Council“ vo Veľkej Británii.

Tento dom je síce veľmi moderný, ale bol navrhnutý tak, aby plne ladil s okolím, v ktorom je postavený. Z vonkajšej strany je obložený surovým kameňom, ktorý smeruje od zeme, nasleduje vápenná omietka s gaštanovým obkladom na drevovláknitých doskách. Vnútorné steny sú naopak vyhotovené s priedušnými vápennými omietkami a nátermi, ktoré pomáhajú zlepšiť kvalitu vnútorného ovzdušia. Vstup a spálne sú na zníženom podlaží, pričom každá miestnosť má okno s výhľadom do prekrásnej záhrady. Na konci chodby na vrchnom podlaží sa nachádza átrium so schodiskom a spojením, ktoré vedie k otvorenej obývacej izbe a apartmánu s množstvom svetla a výhľadom na okolité stromy. Tento dom je svojou štruktúrou plne prispôsobiteľný a prístupný pre výťah a priestor pre umiestnenie invalidného vozíka.
ekologicky-dom-13
V prípade tohto domu treba povedať to, že konečný výsledok rekonštrukcie tohto domu je rozhodne dôkazom toho, že udržateľná architektúra môže byť naozaj veľmi príťažlivá.

Autor: Lukáš Kovačovič, zdroj: internet

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa radi aktívne podieľajú na ochrane životného prostredia? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré môžete jednoducho zaradiť do vášho každodenného...

Fotovoltické panely premenia váš domov na ekologickú domácnosť

Najefektívnejší zdroj čistej energie je naše Slnko. Ekologické fotovoltické panely menia slnečnú energiu na elektrickú energiu. Z dlhodobého hľadiska sú fotovoltické panely nielen ekologickejšie, ale...

Trom štvrtinám Slovákov záleží na ochrane životného prostredia. Patríte k nim aj vy?

Až 70 % Slovákov sa obáva o životné prostredie. Vyplýva to z výskumu „Hodnoty a spoločnosť počas pandémie Covid-19 – Ochrana životného prostredia vo verejnej mienke na Slovensku“,...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť III: Aby vám voda nepretekala pomedzi prsty

Voda má všestranné využitie. Je potrebná nielen pre ľudský život, ale rovnako dôležitá je aj pre rastliny a živočíchy. Zároveň je aj nevyčerpateľným zdrojom energie na...

Svetelný smog alebo koľko svetla naozaj potrebujeme

Životné prostredie okolo nás je od priemyselnej revolúcie neustále zaťažované sekundárnymi dôsledkami technického progresu. Na jednej strane neodmysliteľné výdobytky ako teplo, svetlo, doprava dostupné pre...

Nóri sa rozhodli odoberať CO2 z ovzdušia. Pomôže im vikingská loď Longship

Mnohí vedci sa zhodujú na tom, že ak chceme zlepšiť kvalitu atmosféry, bude potrebné čo najrýchlejšie znižovať podiel CO2 (prípadne metánu). Do odčerpávania oxidu uhličitého...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť II: Ako ušetriť na vykurovaní a na plyne

Ak domácnosť vykurujete plynom a používate ho aj na varenie a pečenie, podstatná časť vášho rodinného rozpočtu ide zrejme na túto energiu. V tomto článku sme si pre...

Tipy na darčeky, ktoré nestoja veľa a sú šetrné k prírode

Občas býva celkom náročné vybrať vhodný darček. Obzvlášť vtedy, ak chceme každý rok potešiť našich blízkych niečím zaujímavým a užitočným.

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť I: Kde všade môžete doma ušetriť elektrinu

Najlacnejšia elektrina je tá, ktorú nespotrebujeme, a tak vám prinášame prehľad jednoduchých rád, ktoré vám pomôžu ušetriť elektrinu v domácnosti.