Európske uhoľné elektrárne v roku 2019 utrpia miliardové straty
Podľa novej štúdie britskej spoločnosti Carbon Tracker sa uhoľné elektrárne v Európskej únii stávajú čoraz nerentabilnejšie, tento rok by mali utrpieť straty v hodnote 6,6 miliárd EUR.
Uhoľné elektrárne v strate
Sprísňovanie environmentálnych regulácií a stále lepšia konkurencieschopnosť obnoviteľných zdrojov energie spôsobuje, že sú uhoľné elektrárne v Európskej únii prevádzkované s výraznými finančnými stratami. Podľa britskej think tankovej spoločnosti Carbon Tracker sa ich straty v roku 2019 vyšplhajú až na 6,6 miliardy eur. Publikovaná analýza uvádza, že 79% európskych elektrární na uhoľný pohon je momentálne v strate. Najviac sa to dotýka Nemecka, kde sa očakávajú straty v hodnote 1,9 miliardy eur, nasleduje Španielsko (992 miliónov eur) a Česká republika, v ktorej by mali uhoľné elektrárne zaznamenať straty vo výške 899 miliónov eur.
Uhoľné elektrárne a konkurencia obnoviteľných zdrojov
V Poľsku, Taliansku a Slovinsku sú však aj uhoľné elektrárne, ktoré stále profitujú a to najmä z dôvodu stabilných cien elektrickej energie na veľkoobchodnom trhu. To zároveň platí aj pre dve vysoko efektívne závody v Nemecku a Holandsku. Sriya Sundaresan, jedna z autoriek štúdie uviedla, že „uhlie už nie je výhodným obchodom. To je hlavne kvôli narastajúcim cenám palív, ale aj rýchlo narastajúcou konkurenciou obnoviteľných zdrojov energie“. Najväčším ohrozením pre uhlie podľa nej momentálne predstavujú nízke ceny zemného plynu. Tím analytikov do kalkulácií zahrnul verejne prístupné dáta z 542 uhoľných elektrární (poháňaných čiernym aj hnedým uhlím) v Európskej únii. Do úvahy zahrnuli údaje o palivách, prevádzkových nákladoch, cene emisných certifikátov, ako aj náklady na rôzne opatrenia, ako je napríklad inštalácia nových filtrov v súlade s prísnejšími environmentálnymi reguláciami EÚ.
Kritika prevádzkovateľov
Carbon Tracker vo svojej štúdii uvádza aj to, kedy by sa mali stať uhoľné elektrárne minulosťou. Podľa ich analýzy by mala posledná uhoľná elektráreň v EÚ svoju prevádzku ukončiť najneskôr v roku 2030. I keď sa väčšina európskych krajín zaviazala do tohto termínu ukončiť využívanie uhlia, Nemecko, ktoré je najväčší spotrebiteľ uhlia v Európe, si tento termín stanovilo až na rok 2038. K výsledkom analýzy sa vyjadril aj nemecký energetický gigant RWE, ktorý môže podľa Carbon Tracker očakávať najvyššie straty v Európe. Jej hovorca označil výsledky za nepravdivé a uviedol, že si čísla „vytiahli z prsta“. Dodal, že „ak by elektrárne neboli schopné pokrývať straty, neboli by sme schopní ich prevádzkovať“. Aj druhý njaväčší prevádzkovateľ v Nemecku, Uniper, štúdiu skritizoval, ale dodal, že „sa nedá pochybovať o tom, že sa nachádzame uprostred transformačného procesu, ktorý sa urýchli očakávaným ukončením produkcie elektriny z uhlia, čo však v princípe akceptujeme.“
Zdroj:
www.carbontracker.org
Fotovoltika
Získajte špičkové riešenie na kľúč už za 99 € mesačne. Navyše oceníte servis a čistenie panelov na 6 rokov a veľa ďalších výhod.