Fotovoltické panely premenia váš domov na ekologickú domácnosť
Najefektívnejší zdroj čistej energie je naše Slnko. Ekologické fotovoltické panely menia slnečnú energiu na elektrickú energiu. Z dlhodobého hľadiska sú fotovoltické panely nielen ekologickejšie, ale vďaka vysokej kvalite, modernej technológii a virtuálnej batérii šetria aj rodinný rozpočet.
Spoločným menovateľom je slnko
Na strechách rodinných domov sa objavujú dva typy zariadení, ktoré využívajú energiu zo Slnka.
Tým prvým zariadením sú solárne kolektory, ktoré sa na Slovensku tešia veľkej obľube, pretože premieňajú slnečnú energiu na teplo. Používajú sa najmä na ohrev vody využívanej v kúpeľni či kuchyni, čím sa znižujú náklady v domácnosti.
Fotovoltické panely majú so solárnymi kolektormi spoločného menovateľa – slnko. Ich princíp fungovania je ale celkom iný. Na rozdiel od solárnych kolektorov, ktoré spotrebúvajú slnečnú energiu na výrobu tepla, fotovoltické panely premieňajú slnečné žiarenie na elektrickú energiu.
Náš tip:
Plyn so zárukou od ZSE – Nonstop havarijna služba zadarmo k plynu
Fotovoltika aj so štátnou dotáciou
Výroba vlastnej ekologickej elektriny je pre mnohých ľudí atraktívnym riešením, pretože byť nezávislým od verejnej distribučnej siete so sebou nesie veľa výhod. V prospech fotovoltických panelov hrá aj špeciálna dotácia, vďaka ktorej sa ich inštalácia stáva finančne zaujímavá.
„Národný projekt Zelená domácnostiam II umožňuje slovenským domácnostiam žiadať o štátnu dotáciu na fotovoltiku v celkovej hodnote 1500 EUR. Pri solárnych kolektoroch dosahuje výška dotácie 1750 EUR. ZSE pritom pomáha s vybavením finančného príspevku, aby bol pre našich zákazníkov celý proces získania príspevku čo najjednoduchší,“ vysvetľuje Miroslav Bištuť, produktový manažér ZSE.
Ideálne riešenie pre rodinné domy
Vyrábať si doma vlastnú elektrickú energiu sa pred dvomi desaťročiami mohlo javiť ako sci-fi, ale vďaka dostupnosti fotovoltických panelov sa táto možnosť otvára pre všetkých majiteľov rodinných domov.
Dôležité je mať strechu, ktorej plocha tvorí aspoň 40 m2, aby sa na ňu zmestilo aspoň osem panelov. Orientácia strechy na juh, východ a západ rovnako zvyšuje efektivitu zeleného zdroja energie.
„Na Slovensku máme ideálne podmienky na efektívne využívanie fotovoltiky. Hoci na severe Slovenska máme počas roka menej slnečných dní, fotovoltické panely pracujú pri nižších teplotách efektívnejšie, ako keď sú prehrievané horúcim počasím. Z tohto pohľadu fungujú perfektne bez ohľadu na to, či vlastníte dom v Hurbanove alebo vo Vysokých Tatrách,“ dopĺňa Miroslav Bištuť.
Investícia na celé desaťročia
Cena elektriny má stúpajúci trend. Aj z tohto pohľadu je investícia do fotovoltických panelov perspektívnou voľbou. Dizajnové a funkčné fotovoltické panely zároveň zdvíhajú hodnotu nehnuteľností.
S momentálnym nastavením a dotačným programom Zelená domácnostiam II sa návratnosť investície odhaduje na približne 12 až 13 rokov. Fotovoltika je rozhodne generačnou záležitosťou. Panely vydržia v dobrej kondícii aj 40 rokov.
Keď slnko vyrobí viac energie ako vieme spotrebovať
Je veľmi pravdepodobné, že fotovoltické panely vyrobia viac elektriny ako dokážu zákazníci spotrebovať. S revolučným riešením virtuálnej batérie nemusia vyhodiť „do vzduchu“ ani jeden kilowatt zelenej energie.
„Virtuálna batéria funguje ako priebežné úložisko. Zákazník si do nej ukladá vyrobenú elektrinu, ktorú nespotrebuje a akonáhle bude jeho spotreba vyššia ako výroba (napríklad v noci), tak bude čerpať elektrinu z virtuálnej batérie,“ hovorí Miroslav Bištuť.
Zákazníci využívajúci virtuálnu batériu platia len nízky mesačný poplatok a nemusia si zaobstarať vlastnú pomerne drahú fyzickú batériu. Virtuálna batéria tak skracuje návratnosť investície oproti štandardnej fotovoltike až o tri roky.
Mohlo by vás zaujímať
Zelená elektrina
Už viac ako 25 000 zákazníkov sa stará o svoj domov ekologickejšie ako doteraz. Zelená elektrina od ZSE je ekologickejšia alternatíva zo 100% obnoviteľných zdrojov...