Google sa zaviazal k 2-miliardovej investícii do obnoviteľných zdrojov energie
Rekordný investičný balík spoločnosti Google zahŕňa celkovo 1600 MW a 18 kontraktov v USA, Čile a Európe.
Rekordný nákup
Spoločnosť Google koncom septembra oznámila, že pripravila investičný balík v hodnote 2 miliárd amerických dolárov (asi 1,8 miliardy eur). Ten využije na nákup elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov a vybudovanie novej energetickej infraštruktúry. V Spojených štátoch nakúpi technologický gigant celkovo 720 MW zo solárnych fariem v Severnej Karolíne, Južnej Karolíne a Texase. Na prevádzku existujúceho dátového centra v Čile pridá ďalších 125 MW. Najväčšia časť rekordnej investície však poputuje do Európy, konkrétne do Fínska (255 MW), Švédska (286 MW), Belgicka (92 MW) a Dánska (160 MW). Výkonný riaditeľ spoločnosti, Sundar Pichai, uviedol, že „nákup predstavuje ekvivalent výkonu milióna solárnych striech“.
Google a obnoviteľné zdroje energie
Takýto nákup obnoviteľnej energie však nie je významný iba kvôli veľkosti, či objemu. Google totiž doteraz nakupoval väčšinu čistej energie v USA z vetra. Ceny solárnej energie postupne klesajú a tak sa aj produkcia energie zo slnka stáva rovnako finančne efektívnou. V Čile ide o prvú hybridnú technologickú dohodu, ktorá kombinuje slnečnú a veternú energiu. Vietor totiž zväčša fúka v inom čase, ako svieti slnko takže ich spojenie poskytne dátovému centru ešte viac energie bez uhlíkovej stopy. Pichai dodal, že „v rámci obnoviteľnej energii má spoločnosť v súčasnosti 52 projektov, ktoré vytvorili tisícky pracovných príležitostí a konštrukcie v hodnote viac než 7 miliárd amerických dolárov (asi 6,32 miliardy eur).
Google investuje do nových projektov
V tlačovom vyhlásení Google uviedol, že na to, aby dosiahli maximálny dopad, musia všetky nové projekty a dohody spĺňať kritériá „dodatkovosti“, ktoré pre všetky energetické nákupy stanovili už dávno. To znamená, že nenakupuje energiu z existujúcich veterných a solárnych parkov. Namiesto toho prijíma dlhodobé nákupné záväzky, ktoré vytvárajú a rozvíjajú nové projekty. Technologický gigant už v minulosti investoval významné sumy do obnoviteľných zdrojov energie. Minulý rok zaznamenal významný míľnik, keď nakúpil viac energie z obnoviteľných zdrojov, než ako spotreboval. Okrem toho sa zaviazal, že do roku 2022 bude na všetky produkty, ktoré vyrába, využívať výhradne recyklované materiály.
Zdroj:
Solárne kolektory
Úspora až 70 %, dlhá životnosť, záruka 12 rokov a príspevok na inštaláciu až 1750 €.