Gravitačná lampa nepotrebuje solárne panely, ani batérie. Je napájaná výlučne formou gravitácie
Možno tomu nebudete veriť, ale vo svete aj dnes pri dostupnosti akýchkoľvek technológií a alternatívnych druhov energie žije viac ako 1,1 miliarda ľudí bez akéhokoľvek prístupu k elektrickej energii. Takže na prítomnosť svetla v domácnosti alebo obchode sú bytostne závislí len od slnka. To, keď zapadne, títo ľudia môžu na získanie svetla použiť maximálne sviece. Žiaden vypínač, žiadna elektrická lampa. Gravitačná lampa je dobrým riešením.
Väčšina takýchto domácnosti ešte využíva petrolejové lampy, avšak vzhľadom na pre nich vysoké ceny, ale zo zdravotného hľadiska nie je veľmi vhodné. Gravity Light, gravitačná lampa, ponúka riešenie tohto problému. Počuli ste už niekde o nej? Táto lampa bola navrhnutá 2 návrhármi, Jimom Reevesom a Martinom Reddifordom v Londýne.
Ide síce o low cost riešenie, ale mnohým domácnostiam, ktoré nemajú prístup k elektrickému prúdu uľahčí život a reálne pomôže.
Namiesto použitia klasickej elektrickej zásuvky alebo namiesto použitia solárnych panelov, gravitačná lampa používa jednoduchú a lacnú, ale efektívnu gravitáciu. Pomocou gravitačnej sily sa poháňa systém, ktorý dodáva svetlo do lámp. V mnohých ohľadoch je Gravity Light prepracovaný systém kladiviek a váh, ktoré využívajú silu akejkoľvek zavesenej veci zhora smerom nadol. Pri zaťažení približne 13 kg sa kladivko pomaly spúšťa na zem. Táto malá, ale účinná hnacia sila doslova otáča reťazovým kolieskom. To sa veľmi pomaly otáča a zároveň poháňa jednosmerný generátor na tisíc otáčok na minútu.
To vytvára dostatok energie pre napájanie LED svietidiel s nízkou spotrebou, ktorá takto poskytuje jasné biele svetlo na dobu približne 20 až 30 minút, v závislosti na výške hmotnosti. Keď dopadne kladka na zem, jednoducho vec, ktorú používate na zaťaženie zdvihnete späť nahor a proces zopakujete.
Má gravitačná lampa svoje reálne uplatnenie?
Spomínaní architekti vyvinuli prvé prototypy tejto gravitačnej lampy pred viac ako 2 rokmi. Prvé investičné prostriedky získali cez známy start up program Indiegogo . Od tej doby prešli viacerými testovaniami a zmenou dizajnu. Teraz sú späť s novou a vylepšenou verziou. Gravitačná lampa, Gravity Light, je lacnejšia, jasnejšia a má dlhšie trvanie než prototyp a znovu hľadajú investorov cez crowdfunding, aby sa čo najskôr podarilo naštartovať hromadnú výrobu tohto ojedinelého produktu.
Tentokrát však nejde len o financovanie výrobu ako takej. Všetky získané finančné prostriedky budú použité na výstavbu montážnej dielne Gravity Light v Keni, ktorá takto okrem svetla poskytne aj nové pracovné miesta v krajine.
Viac o inovatívnych novinkách si prečítate aj tu:
https://www.setri.sk/spotreba-elektrickej-energie-za-osvetlenie-lightcatcher-dokaze-usetrit-20-70-nakladov/
https://www.setri.sk/inteligentne-osvetlenie-domacnosti/
Solárne kolektory
Úspora až 70 %, dlhá životnosť, záruka 12 rokov a príspevok na inštaláciu až 1750 €.