Holandsko plánuje stavať prvé obytné domy, ktoré vytvorí 3D tlač
Holandské mesto Eindhoven by malo byť prvým mestom na svete, v ktorom 3D tlač vytvorí súbor plne obytných domov.
3D tlač ušetrí náklady
V súčasnosti už nie je 3D tlač žiadnou novinkou. Pomocou nej sa budujú domy, mosty, ale aj rôzne produkty. Holandská konštrukčná spoločnosť Van Wijnen v spolupráci s Technickou univerzitou v Eindhovene chce však 3D tlač využiť v rámci unikátneho projektu Milestone. Pomocou technológie 3D tlače plánuje vybudovať súbor plne obytných jednotiek. Podľa Rudyho van Gurpa, manažéra spoločnosti, by mala táto metóda obmedziť finančné náklady a dopad na životné prostredie prostredníctvom ušetreného množstva cementu na ich stavbu. Podporovatelia projektu veria, že by v stavebnom priemysle mohol spôsobiť menšiu revolúciu.
3D tlač a jej výhody
3D tlač sa v rámci tohto projektu využije v podstate ako veľké robotické rameno s tryskou. Tá dokáže postupne vytláčať cement so špecifickým zložením, ktorého štruktúra podľa spoločnosti pripomína šľahačku. Cement sa potom vytlačí presne podľa návrhu architektov. Na vytvorenie stien sa vytláča vrstva po vrstve, aby sa zvýšila odolnosť a stabilita steny. Vďaka tejto metóde sa použije iba potrebné množstvo cementu bez akéhokoľvek odpadu. Pomocou 3D tlače sa vytvoria prefabrikované vonkajšie a vnútorné steny domov, ktoré budú na miesto stavby dovezené. Po tom, ako bude vybudovaných všetkých päť domov, by sa však 3D tlač mala využiť priamo na mieste stavby na vytvorenie potrubí a ďalších inštalácií. To by malo opäť ušetriť náklady. Ďalšou výhodou, ktorú 3D tlač v tomto prípade ponúka, je možnosť umiestnenia bezdrôtových senzorov priamo do stien. Nové budovy tak budú skutočne inteligentné a môžu využívať riešenia pre Smart home, ako sú inteligentné svetlá, vykurovanie či kontrola bezpečnosti.
3D tlač otvára nové možnosti
Dizajnéri popísali štýl prvého súboru obytných domov ako „výstredné bloky uprostred zelene“. Mali by ilustrovať to, že 3D tlač umožňuje konštrukciu budov takmer akýchkoľvek tvarov, na rozdiel od použitia klasického betónu, ktorý je z hľadiska tvarovania pomerne neflexibilný. Podľa Van Gurpa však krása 3D tlače spočíva najmä v tom, že ľudia budú mať čoskoro možnosť vytvárať domy presne podľa ich predstáv a vkusu. Zároveň verí, že využitie 3D tlače bude v stavebnom priemysle do piatich rokov bežnou metódou. V rámci projektu by malo vzniknúť päť nových domov, ktoré sa budú dať prenajímať od budúceho roka. Už týždeň po tom, ako spoločnosť publikovala prvé obrázky a informácie, prejavilo o najmenší z týchto domov viac ako 20 rodín.
Zdroj:
https://www.3dprintedhouse.nl