Najzelenejšia škola v Hongkongu propaguje udržateľnú architektúru
Nedávno bola v Hongkongu dokončená a otvorená najzelenejšia škola v celom regióne, ktorá je energeticky efektívna a slúži ako zelená oáza vo veľkomeste.
Najzelenejšia škola Hongkongu
Dánske architektonické štúdio Henning Larsen Architects nedávno dokončilo projekt Francúzskej medzinárodnej školy v Hongkongu. Farebná a energeticky efektívna budova na ploche 8200 m² je podľa autorov najzelenejšia škola ostrova. Základná a stredná škola bola navrhnutá tak, aby propagovala udržateľnosť a mala by vytvoriť zelenú oázu vo veľkomeste. Budova spĺňa zlaté štandardy metodiky BEAM (Building Environmental Assessment Method), teda nástroja, ktorý sa v Hongkongu využíva ako hodnotiaci nástroj zelených architektonických riešení. Pozitívne hodnotenie budova získala najmä vďaka riešeniam na úsporu vody a znižovanie emisií odpadových vôd.
Čo znamená najzelenejšia škola
Najzelenejšia škola slúži 1100 študentom v multikultúrnom vzdelávacom prostredí. Navštevujú ju totiž študenti 40 rôznych národností. Architekti takúto diverzitu premietli na fasádu budovy vo forme mriežky z 627 keramických dlaždíc rôznych farieb. Školu okrem samotných tried tvorí kampus, v ktorom sa nachádza knižnica, jedáleň, bazén a auditórium spolu s multifunkčnou arénou, viacerými záhradami a 400 metrov dlhou bežeckou traťou nazvanou The Loop, ktorá spája ihriská a záhrady kampusu. Veľkorysé množstvo zelene poskytuje študentom zdravé prostredie a zvyšuje kvalitu vzduchu. Okrem toho vytvára prirodzený úkryt pred slnečnými lúčmi. Celkovo bolo v kampuse vysadených 42 stromov, pričom súčasťou areálu je aj botanická záhrada, ktorá slúži na vzdelávanie študentov.
Prirodzene svetlo a vetranie
Interiér budovy školy bol vytvorený z povrchových materiálov, šetrných k životnému prostrediu. Nájdeme v ňom bambusové stropy, podlahy z prírodnej gumy, netoxické nátery na stenách či látky z čistej vlny. Exteriér budovy školy bol optimalizovaný pre lokálne klimatické podmienky a znižovanie energetickej spotreby v pasívnom zmysle. Prímorský vietor prúdi celým kampusom a využíva sa aj v interiéri ako prirodzené vetranie. Vďaka tomu sa v istých častiach roka minimalizuje potreba využívania klimatizácie. Fasády typu Brise soleil sú orientované na severnú a južnú stranu. Maximálne sa tak využíva denné svetlo a zároveň je najzelenejšia budova Hongkongu chránená pred hlukom a študenti majú ideálne prostredie na bilingválne vzdelávanie.
Zdroj:
https://henninglarsen.com
https://inhabitat.com