Nízkoenergetické domy: švajčiarsky dom „skala“ má škrupinu z kameniny
Nízkoenergetické domy zažívajú boom aj v Európe. Prísne environmentálne zákony a smernice častokrát vedú architektov k úplne inovatívnym riešeniam, tak ako napríklad tento dom vo Švajčiarskych Alpách.
Montovaný drevodom od štúdia JM Architecture sa nachádza vo švajčiarskej dedinke Medeglia neďaleko talianskych hraníc. Nízkoenergetické domy v tejto oblasti to nemajú ľahké, lebo miestny stavebný úrad vyžaduje, aby každá stavba v oblasti mala sivú sedlovú strechu. Dôvodom je lepšie splynutie domov s prostredím. Architekti sa na základe tohto obmedzenia rozhodli pre netradičné riešenie. Použili rovnaký obkladový materiál na celú budovu.
Dom je umiestnený na okraji svahu s vinicami len pár metrov pod nimi. Je skonštruovaný s prefabrikovaných a tepelne izolovaných drevených prvkov, ktoré sú ideálne pre tento typ poveternostnej klímy a celá konštrukcia bola postavená za niekoľko dní. Šesť-sranná strecha je pre pre lepšiu integráciu s krajinou konštruovaná tak, aby sklon jej najväčšej strany bol rovnaký ako je sklon svahu.
Čítajte aj: Nízkoenergetické domy na šetri.sk
Pre strechu a obvodové steny bolo zvolené rovnaké izolačné vrstvenie: 22 centimetrová tepelná izolácia s dvojitou vetracou vrstvou, aby sa dosiahla vysoká úroveň energetickej efektívnosti. Ako materiál opláštenia bol použitý uniformný kameninový obklad tvoriaci akúsi škrupinu domu.
Rovnaké obloženie dostali aj na mieru vyrobené okenice, ktoré po zatvorení menia rodinný dom na veľkú skalu. Pod touto kamennou schránkou sa ukrýva prefabrikovaná drevená konštrukcia. Spojením konštrukcie s keramickým obkladom vzniká tzv. odvetraná fasáda, ktorá zvyšuje efektivitu zateplenia budovy.
Vysoký nízkoenergetický štandard domu sa orientuje na úspory energie tak, aby bolo možné udržať nízke náklady na údržbu v priebehu všetkých štyroch ročných období. Popri vysoko úspornej škrupinovej streche je to podlahové vykurovanie na elektrické čerpadlo a tiež všetky svietidlá dom sú led. Chladenie počas letných mesiacov je zabezpečené prirodzeným vetraním s tým, že využíva chladnejší vzduch stúpajúci z potoka na západnej strane a prechádza celým domom.
Dom s obytnou plochou na južnej strane, tri spálne, pracovňa, dve kúpeľne, práčovňa, technická miestnosť, špajzu a skladovacie priestory, je organizovaná na jednej úrovni, s výnimkou dvoch detských izieb, ktoré sú dvojlôžkové výšku a majú loft s pohovkou a TV.
Monolitický charakter Vily Montebar narúša južná časť fasády. Tá je kompletne presklená a poskytuje nádherný pohľad na švajčiarske Alpy, údolie pod domom a okolité vinice. Okná na tejto strane domu majú hliníkové profily s tepelnou bariérou a tzv. low-e sklo, ktoré znižuje kondenzáciu a prestup ultrafialového a infračerveného svetla bez vplyvu na prestup viditeľného svetla. Ostatné okná majú hliníkové profily a izolačné trojsklo.
Za presklenou stranou fasády sa nachádza obývacia miestnosť, kuchyňa a jedáleň. Na prízemí domu sú ďalej dve kúpeľne, manželská spálňa, pracovňa, práčovňa, špajza, sklad a technická miestnosť. Dve detské izby majú zdvojený objem s vlastnou mini obývačkou na prízemí a posteľou na poschodí. Teplo v celom dome zabezpečuje podlahové vykurovanie poháňané elektrickým čerpadlom.
Zdroje: