Nové technológie meniace energetický priemysel

Lukas P.

Energetický priemysel zasiahla vlna nových technológií a cieľom tohto vývoja je maximalizovať príležitosti plynúce z nástupu veľkých dát a inteligentných systémov. Vytvorenie inteligentnej infraštruktúry s integrovanou digitálnou inteligenciou mení spôsob, akým je energia generovaná, distribuovaná, spravovaná a uchovávaná. Inteligentné riešenia sú hnacou silou efektívnosti a viedli k vytvoreniu tzv. “ prosumer modelu“: kde zákazníci energiu zároveň vyrábajú aj spotrebovávajú.

energetický priemysel

V budúcnosti sa energetika bude stále viac spoliehať na digitálnu inteligenciu a využitie analýzy dát slúžiacich na efektívnejšie využívanie zdrojov. Inteligentná snímacia technológia reaguje a komunikuje s okolím, optimalizuje výkon a zvyšuje efektivitu. Predstavíme vám päť chytrých riešení, ktoré transformujú energetický priemysel a sú príležitosťou pre inováciu:

Inteligentné siete a modely odozvy

Inteligentné siete v praxi ukazujú, ako digitálna inteligencia transformuje priemysel a riadi energetickú účinnosť. Inteligentné siete sú poháňané  modelmi reakcie na dopyt (ang.: DR), ktoré umožňujú analýzu trendu dopytu zákazníkov v reálnom čase. Digitálne inteligencie integrované do týchto modelov im umožňujú samostatne reagovať na dopyt po energii a zodpovedajúcim spôsobom upraviť distribúciu.
Napríklad, ak v určitom okamihu počas dňa, model DR detekuje nízku spotrebu energie, dôjde k zníženiu množstva, ktoré sa distribuuje. DR modely umožňujú inteligentným sieťam účinnejšie kontrolovať dopyt a efektívnejšie rozdeľovať energiu. Schopnosť tohto modelu prispôsobiť sa našim potrebám ukazuje, ako môže spracovanie veľkých objemov dát prispieť k úsporám energie. Modely DR by mali zmeniť systém riadenia elektriny, s očakávanou investíciou vo výške 10 miliárd $ (v mld £ 7) v programoch DR do roku 2020, nakoľko pomáhajú krajinám dosiahnuť ich ciele v oblasti emisií a zároveň prispievajú k zabezpečeniu čistejšej a efektívnejšej energie počas energetickej špičky.

Prosumers a microgridy

Ľudia vyrábajú stále viac vlastnej energie pomocou obnoviteľných zdrojov, ako sú solárne panely a veterné turbíny. Tvorba microgridov umožňuje ľuďom odpojiť sa od rozvodnej siete a prevádzkovať samostatne ich vlastnú lokálnu výrobu energie, čo im ponúka väčšiu nezávislosť. Inštalácia solárnych panelov, napríklad, dáva majiteľom domov výlučnú kontrolu nad ich doma generovanou solárnou energiou a právo rozhodnúť sa, či ju plne spotrebujú alebo pustia späť do rozvodnej siete. Inteligentné siete a microgridy znižujú náklady a zároveň sú šetrnejšie k životnému prostrediu.  Predpokladá sa nárast miest, kde sa bude energia vyrábať a zároveň spotrebovávať. Len v Severnej Amerike je predpoklad nárastu bytových prosumerov o 20 mil. do roku 2020.

Inteligentné merače

Inteligentné meracie prístroje umožňujú obojsmernú komunikáciu medzi bodmi výroby a spotreby. Bezdrôtová technológia umožňuje inteligentným meračom preniesť informáciu o spotrebe energie, ako sú napríklad odpočty, dodávateľom. Dodávateľ potom môže na tieto informácie reagovať a optimalizovať výrobu. Tým sa znížia náklady a tiež je to dobré pre životné prostredie, pretože sa bude menej plytvať energiou. Obrovský globálny nárast inteligentných meracích prístrojov je zrejmý z ich potenciálu a spôsobu ich riadenia energetickej účinnosti. Na začiatku roka 2015 bolo 510 miliónov inteligentných meračov inštalovaných na celom svete; tento počet sa bude zvyšovať na 980 miliónov na konci roka 2020 a 450 miliónov z nich bude v Číne.
energetický priemysel

Virtuálne elektrárne

Virtuálne elektrárne (ang.: VPP) umožňujú integráciu rôznych energetických zdrojov do centrálne riadenej siete. Digitálna inteligencia tejto centrálnej siete môže sledovať a kontrolovať distribúciu energie. To umožňuje VPP dodávať energiu z viac ako jedného zdroja energie v prípade energetickej špičky. Tento fakt je dôležitý z hľadiska vzostupu využívania energie z obnoviteľných zdrojov, ktorú nie je vždy možné generovať dvadsaťštyri hodín denne; napríklad solárna energia môže byť zachytená iba v priebehu dňa, a tak je potrebný ďalší napájací zdroj, ktorý to vykryje. VPP riešenia dostávajú akumuláciu energie na novú úroveň, odstraňujú tlak z exponovaných sietí a zvyšujú spoľahlivosť sietí, aby mohli uspokojiť naše energetické potreby.

Internet budov

Pojem „internet budov“ ukazuje, ako inovatívne energetické riešenia budú nakoniec môcť byť nasadené v rámci celého „chytrého“ mesta. Digitálne riešenia umožnia, aby bola energia prerozdelená v rámci budov v sieti, čo optimalizuje distribúciu energie, využitie a efektivitu. Integrácia IT technológií do inteligentnej energetickej infraštruktúry demonštruje, ako distribúcia a spotreba budú optimalizované prostredníctvom interaktívnych sietí.
Digitálna transformácia energetického sektora, nám umožňuje vidieť budúcnosť, v ktorej sociálne inovácie integrujú obnoviteľné zdroje energie do inteligentných sietí a vytvoria spoľahlivú a čistú energiu. Sociálne inovácie poskytujú obrovské príležitosti pre podniky, spotrebiteľov a spoločnosť. Budú ich podporovať v investovaní do udržateľných riešení, ktoré znížia náklady a zvýšia ich kontrolu nad ich spotrebou energie a zároveň pomôžu životnému prostrediu a urobia svet udržateľnejším miestom na život.

Zdroj: tproportal.com

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa radi aktívne podieľajú na ochrane životného prostredia? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré môžete jednoducho zaradiť do vášho každodenného...

Fotovoltické panely premenia váš domov na ekologickú domácnosť

Najefektívnejší zdroj čistej energie je naše Slnko. Ekologické fotovoltické panely menia slnečnú energiu na elektrickú energiu. Z dlhodobého hľadiska sú fotovoltické panely nielen ekologickejšie, ale...

Trom štvrtinám Slovákov záleží na ochrane životného prostredia. Patríte k nim aj vy?

Až 70 % Slovákov sa obáva o životné prostredie. Vyplýva to z výskumu „Hodnoty a spoločnosť počas pandémie Covid-19 – Ochrana životného prostredia vo verejnej mienke na Slovensku“,...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť III: Aby vám voda nepretekala pomedzi prsty

Voda má všestranné využitie. Je potrebná nielen pre ľudský život, ale rovnako dôležitá je aj pre rastliny a živočíchy. Zároveň je aj nevyčerpateľným zdrojom energie na...

Svetelný smog alebo koľko svetla naozaj potrebujeme

Životné prostredie okolo nás je od priemyselnej revolúcie neustále zaťažované sekundárnymi dôsledkami technického progresu. Na jednej strane neodmysliteľné výdobytky ako teplo, svetlo, doprava dostupné pre...

Nóri sa rozhodli odoberať CO2 z ovzdušia. Pomôže im vikingská loď Longship

Mnohí vedci sa zhodujú na tom, že ak chceme zlepšiť kvalitu atmosféry, bude potrebné čo najrýchlejšie znižovať podiel CO2 (prípadne metánu). Do odčerpávania oxidu uhličitého...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť II: Ako ušetriť na vykurovaní a na plyne

Ak domácnosť vykurujete plynom a používate ho aj na varenie a pečenie, podstatná časť vášho rodinného rozpočtu ide zrejme na túto energiu. V tomto článku sme si pre...

Tipy na darčeky, ktoré nestoja veľa a sú šetrné k prírode

Občas býva celkom náročné vybrať vhodný darček. Obzvlášť vtedy, ak chceme každý rok potešiť našich blízkych niečím zaujímavým a užitočným.

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť I: Kde všade môžete doma ušetriť elektrinu

Najlacnejšia elektrina je tá, ktorú nespotrebujeme, a tak vám prinášame prehľad jednoduchých rád, ktoré vám pomôžu ušetriť elektrinu v domácnosti.