Nulový dom, pri ktorom bolo na izoláciu použitých 40-tisíc plastových fliaš
Nulový dom s názvom Tvzeb studio postavili s použitím inovatívnych dizajnových stratégií vrátane získavania energie z geotermálnych a solárnych zdrojov.
Nulový dom šetrný k okoliu
Pri návrhu tejto budovy, ktorá získala mnoho architektonických ocenení, spolupracovalo architektonické štúdio Traverso vighy a Padovská Univerzita. Nulový dom sa nachádza v kopcoch neďaleko centra talianskeho historického mesta Vicenza. Cieľom projektu bolo vybudovať budovu s nízkym dopadom na okolie, ktorá by mala ladiť s okolitou prírodou. Preto boli ako hlavné princípy použité pohodlie, environmentálna citlivosť a rôzne aspekty kvality života pre obyvateľov budovy. Podobne ako pri iných projektoch tohto architektonického štúdia, bola štruktúra budovy navrhnutá a vyrobená pomocou prefabrikovaných častí, ktoré vyrobili lokálne spoločnosti.
Nulový dom a získavanie energie
Nulový dom získava všetku potrebnú energiu z obnoviteľných zdrojov. Na to slúži 16 strešných fotovoltaických panelov a geotermálne čerpadlo. Budova sa počas zimných mesiacov vykuruje pomocou krbu na drevo. Okrem toho je južne-orientovaná časť budovy do veľkej miery presklená, aby sa dovnútra dostali slnečné lúče. V letných mesiacoch keď je v tejto oblasti horúco a dusno, kontroluje pasívny dizajn produkciu solárnej energie. Špeciálne vyrobený systém LED svetiel dopĺňa prirodzené svetlo troma rôznymi typmi svetla, ktoré v lete priestor ochladzujú a v zime, naopak, otepľujú. Prirodzené svetlo ale spĺňa kľúčovú úlohu pri dosiahnutí pohodlia obyvateľov budovy a pri znížení spotreby energie.
Nulový dom, ktorý sa dá recyklovať
Základy budovy tvoria iba dva rovnobežné pozdĺžne vystužené betónové nosníky, pripevnené k zemi s tyčami s priemerom 30 mm. Väčšina zostávajúcich súčiastok sú frézované CNC komponenty namontované na mieste. Všetky komponenty, ktoré sa na vybudovanie použili, boli vyrobené z recyklovateľných alebo recyklovaných materiálov. To reflektuje pevný vzťah architektonického štúdia ku konceptu potenciálnej reverzibility a rešpektu ku krajine. Nulový dom sa totiž na konci životnosti môže rozobrať a materiály sa dajú oddeliť a recyklovať. Ako príklad slúži izolácia budovy, na ktorú sa využilo až 40-tisíc recyklovaných plastových fliaš. Svojou sebestačnosťou a udržateľnosťou budova plní európsku smernicu 2010/31/EU, podľa ktorej by mali byť všetky nové verejné postavené budovy od roku 2020 s nulovou spotrebou energie.
Zdroj:
http://www.traverso-vighy.com
https://www.designboom.com
Solárne kolektory
Úspora až 70 %, dlhá životnosť, záruka 12 rokov a príspevok na inštaláciu až 1750 €.