Okná z hľadiska energetickej účinnosti (3): výber okna

Lukas P.

Moderné okno je zložitý systém, a preto energetický dizajn okna, použité technológie a materiály, všetky tieto faktory by mali spolupracovať a prinášať významné energetické úspory a komfort. Váš výber okna by mal na tieto faktory brať ohľad.

Pri nákupe okien venujte pozornosť tomu, či výrobcom uvádzané U-hodnoty platia len pre zasklenie alebo na celé okno. Ak platia len pre zasklenie, celkové hodnoty U-faktorov pre okenný systém môžu byť podstatne vyššie a to vďaka rámu a medziokenným rozperám. Tieto účinky sa zvyšujú s klesajúcou celkovou plochou okna. Porovnávajte rôzne typy okien a zamerajte sa aj na ich celkové U-hodnoty. Základnú orientáciu získate najlepšie z ich energetických štítkov, ktoré by mohli váš výber okna správne nasmerovať (pozri záver článku).

Výber okna je lepšie si pripraviť

Ak môžete, vyhnite sa hliníkovým oknám bez tepelno-izolačných deliacih komôr. Aj v miernejšom podnebí majú tieto okná tendenciu udržiavať nízke vnútorné povrchové teploty v priebehu vykurovacej sezóny, čo vedie ku kondenzačným problémom. Okná s hliníkovým rámom správne navrhnutými tepelno-izolačnými komorami sa dajú pokojne použiť v miernom klimatickom pásme. Taktiež drevené, vinylové a sklolaminátové rámy patria medzi najvhodnejšie pre maximalizáciu izolačného výkonu.
Jednosklenné okná sú nepraktické v podnebí s dlhšou vykurovacou sezónou. V týchto regiónoch sú vhodné okenné tabule s low-E nátermi a plynom plnené konfigurácie okien a práve takto parametrovo nastavené okenné systémy prinášajú významné úspory energie.

Výsledná U-hodnota pre celý okenný systém by mala byť okolo 0,5 alebo nižšia, najlepšie nižšia ako 0,4 práve kvôli maximalizácii energetickej úspory.

Ďalším kritériom, ktoré by malo ovplyvniť váš výber okna je záruka. Spotrebiteľom odporúčame voliť okná s dlhou záručnú dobou, ktorá vypovedá o kvalitnom dizajne a konštrukcii okna a zníženej pravdepodobnosti zlyhania izolačného tesnenia alebo úniku plynu, čo potom vedie k znižovaniu energetického výkonu okna. Nezabudnite, že nižšie hodnoty U-faktorov znamenajú nižšiu spotrebu energie, nižšie účty a vyšší komfort v obývacom priestore.
 
Slovenská stránka www.eurookna-drevar.sk porovnáva prostredníctvom energetických štítkov staré a nové technológie použité pri výrobe okien nasledovne:
Stupnica A – G: Okná a vonkajšie dvere sa hodnotia s použitím známej stupnice A až G na základe ich celkovej energetickej efektívnosti, pričom okno s hodnotením A je energeticky efektívnejšie než okno s hodnotením G:
energetický štítok je pre výber okna zásadný energeticky-stitok-2 energeticky-stitok-1
Stránka ďalej uvádza aj možné energetické úspory, ktoré možno dosiahnuť výmenou starých okien za nové:

„Výmenou pôvodných okien za nové eurookná šetríte, podľa zatriedenia eurookien, energiu 1000 až 2000 kWh za rok v jednom byte, čo je 10 až 20 % spotreby tepla za rok.“

NÁŠ TIP: Výber okna môže v blízkej budúcnosti ovplyvniť aj nová technológia, ktorá zníži energetickú náročnosť budov až o 20 %.
 
Článok je na pokračovanie… ďalej sa budeme venovať vplyvu slnečného žiarenia na okno.

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa radi aktívne podieľajú na ochrane životného prostredia? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré môžete jednoducho zaradiť do vášho každodenného...

Fotovoltické panely premenia váš domov na ekologickú domácnosť

Najefektívnejší zdroj čistej energie je naše Slnko. Ekologické fotovoltické panely menia slnečnú energiu na elektrickú energiu. Z dlhodobého hľadiska sú fotovoltické panely nielen ekologickejšie, ale...

Trom štvrtinám Slovákov záleží na ochrane životného prostredia. Patríte k nim aj vy?

Až 70 % Slovákov sa obáva o životné prostredie. Vyplýva to z výskumu „Hodnoty a spoločnosť počas pandémie Covid-19 – Ochrana životného prostredia vo verejnej mienke na Slovensku“,...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť III: Aby vám voda nepretekala pomedzi prsty

Voda má všestranné využitie. Je potrebná nielen pre ľudský život, ale rovnako dôležitá je aj pre rastliny a živočíchy. Zároveň je aj nevyčerpateľným zdrojom energie na...

Svetelný smog alebo koľko svetla naozaj potrebujeme

Životné prostredie okolo nás je od priemyselnej revolúcie neustále zaťažované sekundárnymi dôsledkami technického progresu. Na jednej strane neodmysliteľné výdobytky ako teplo, svetlo, doprava dostupné pre...

Nóri sa rozhodli odoberať CO2 z ovzdušia. Pomôže im vikingská loď Longship

Mnohí vedci sa zhodujú na tom, že ak chceme zlepšiť kvalitu atmosféry, bude potrebné čo najrýchlejšie znižovať podiel CO2 (prípadne metánu). Do odčerpávania oxidu uhličitého...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť II: Ako ušetriť na vykurovaní a na plyne

Ak domácnosť vykurujete plynom a používate ho aj na varenie a pečenie, podstatná časť vášho rodinného rozpočtu ide zrejme na túto energiu. V tomto článku sme si pre...

Tipy na darčeky, ktoré nestoja veľa a sú šetrné k prírode

Občas býva celkom náročné vybrať vhodný darček. Obzvlášť vtedy, ak chceme každý rok potešiť našich blízkych niečím zaujímavým a užitočným.

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť I: Kde všade môžete doma ušetriť elektrinu

Najlacnejšia elektrina je tá, ktorú nespotrebujeme, a tak vám prinášame prehľad jednoduchých rád, ktoré vám pomôžu ušetriť elektrinu v domácnosti.