Pasívne domy v zahraničí oceňované, u nás nedocenené
Prečo vlastne staviame? Jednoduchá otázka, na ktorú by vedel pohotovo odpovedať každý. Skúste sa ale na stavby pozrieť z hľadiska užitočnosti so zameraním na kvalitu vnútorného prostredia pre naše bývanie či prácu. Ideálne a hlavne zdravé bývanie ponúka tepelnú pohodu počas celého roka, dostatok svetla, čerstvý a čistý vzduch, minimálnu hlučnosť, ale aj pocit bezpečia, pohodlia a estetických kvalít. Posúďte sami, či sa aj vám pasívne domy a zdravé bývanie nejavia na prvý pohľad ako samozrejmosť, no v realite sú skôr výnimkou.
Pri energeticky úsporných budovách spolu s vyriešením mnohých problémov pribúdajú aj nové otázky. Stavanie zdravých a úsporných domov je náročnejšie, keďže treba požadovať, presadzovať a kontrolovať kvalitu realizácie. Toto je niekedy považované za nevýhodu pre pasivne domy, ak sa to vôbec nevýhodou dá nazvať. Pre koho sú ale zdravé domy nevýhodné? Stavba niečo stojí a v našich podmienkach sa aj tí najbohatší developeri snažia stavať čo najlacnejšie. Plesnivejúce novostavby či prehriate kancelárie sú potom bežným javom.
Protikladom takéhoto prístupu je snaha o zdravé stavanie pre ľudí, ktorí si nechajú záležať na svojom bývaní trochu inak. Tí popri úspore prevádzkových nákladov získajú aj lepšiu tepelnú pohodu , no a minimalizácia tepelných mostov zase odstráni riziko plesní a porúch stavby. Akustická pohoda, ktorú dokážu pasívne domy v hlučnom prostredí miest ponúknuť vylučuje nutnosť vetrania otvorenými oknami i vzduchovú nepriepustnosť obalových konštrukcií stavby. Vetrací systém s rekuperáciou tepla zase stále zabezpečuje dostatok čerstvého vzduchu bez prachu a alergénov, čo dokáže mnoho alergikom doslova zmeniť život.
V dobe, keď sa medzi architektmi šíri názor, že pasívne domy obmedzujú ich tvorivú slobodu prinášame dôkazy o tom, že sa dá s týmito obmedzeniami vyrovnať rovnako, ako sa dá napríklad stenami a stĺpmi vyrovnať s obmedzeniami súvisiacimi so statikou. No a ak by vám niekto neveril, ukážte mu týchto pár finalistov prvého ročníka súťaže Passive House Architecture Award.
Ocenené pasívne domy v zahraničí
Prvú cenu získal pasívny bytový dom na predmestí Bernu (Halle 58 Architekten): komorná, subtílna hmota, takmer transparentná a doslova sa vznášajúca nad trávnikom vo forme štíhleho klinu, ktorý nenarúša mierku okolitej zástavby. Bola by to radosť bývať v ňom, no nie?
Miestny úrad obce St. Gerold v susednom Rakúsku (Cukrowicz Nachbaur Architects) získal jednu z druhých cien. Minimalistická kocka zarazená do strmého svahu zaisťuje zdravé vnútorné prostredie a demonštruje dôraz na udržateľný koncept zelenej architektúry. Mimochodom pasívne domy sú v Rakúsku mimoriadne populárne.
Ďalšiu druhú cenu získal skutočne minimálny pasívny dom z japonskej Kamakury. Malá potreba energie na prevádzku umožnila minimalizovať aj „technické“ priestory, osobitou výzvou bolo prispôsobenie sa vlhkej prímorskej klíme, čo sa architektom samozrejme dokonale podarilo.
Pripravené v spolupráci s Inštitútom pre energeticky pasívne domy (www.iepd.sk)
https://www.setri.sk/pasivne-bytove-domy-na-slovensku/
https://www.setri.sk/prvy-pasivny-bytovy-dom-na-slovensku/