Pasívny dom v českých horách využíva technológiu na recykláciu tepla
Pasívny dom na česko-nemeckých hraniciach pôsobí rustikálnym dojmom, vnútri sa však skrývajú moderné energetické riešenia.
Pasívny dom od českých architektov
Pasívny rodinný dom s fasádou z opaľovaného dreva navrhlo české architektonické štúdio Stempel & Tesar Architects pre ťažké podmienky Krušných Hôr a nadmorskej výšky 750 m n.m. Celý pozemok ponúka nádherný panoramatický pohľad na okolité hory. Na prvý pohľad síce vyzerá pomerne rustikálne, ale vnútri nájdeme elegantný, čistý dizajn, ktorý dopĺňajú svetlé farby, sklo a drevo. Budova s rozlohou 245 m² má oficiálny certifikát pasívneho domu vďaka technológii, ktorá znižuje uhlíkovú stopu prostredníctvom opakovaného využitia tepla, ktoré produkujú elektrické a plynové spotrebiče.
Pasívny dom a rekuperácia tepla
Ďalší prvok, ktorý prispieva k energetickej efektivite budovy, je systém ventilácie. Ten do domu privádza čerstvý vzduch zvonku, aby sa zachovala kvalita ovzdušia v interiéri, pričom jednotka rekuperácie tepla recyklované teplo odvádza von. Základom budovy je, rovnako ako pri iných pasívnych domoch, kvalitná izolácia a okná, ktoré zabezpečia to, aby cez ne neunikalo potrebné teplo. Kvalitný pasívny dom však, naopak, poskytne pohodlie a príjemnú teplotu aj počas teplejších období. Namiesto použitia samostatných vykurovacích či vetracích systémov, ktoré sú energeticky náročné, takýto dom recykluje vyprodukované teplo. Výsledkom sú nízke náklady a energeticky efektívny dizajn, ktorý zároveň šetrí životné prostredie.
Ekologický prístup
Exteriér domu pozostáva z tmavého dreva, ktoré bolo nafarbené technikou zahrievania. Takáto metóda je ekologická a nie je potrebné použitie syntetických lakov. Rovnaký typ dreva bol použitý aj na exteriér garáže, ktorá esteticky splýva s hlavnou časťou domu. Strecha je vyrobená z jednoduchých keramických dlaždíc. I keď je oblasť, na ktorej sa pasívny dom nachádza, pomerne veterná a chladná, architekti do dizajnu zahrnuli zimnú záhradu a krytú terasu. Pasívny dom stojí na pozemku, ktorý poskytuje dostatok prirodzeného svetla. To sa dnu dostáva cez veľké okná a rozjasňuje interiér. Vďaka výbornej orientácii domu sa teda architektom podarilo vyvrátiť názor, že pasívny dom nemôže mať veľké okná kvôli úniku tepla.
Zdroj:
http://www.stempel-tesar.com
https://www.archdaily.com