Pasívny dom v Londýne nemá žiaden vykurovací systém
Pasívny dom v londýnskej časti Camden má ultra nízky energetický štandard a ročné náklady na energiu sú okolo 220 eur.
Pasívny dom bez kúrenia
Max Fordham je 86-ročný fyzik a inžinier, ktorý bol v minulosti voči princípu pasívnych domov pomerne skeptický. Nedávno sa však nasťahoval do nového rodinného domu, ktorý navrhlo londýnske architektonické štúdio Justin Bere. Tento pasívny dom nemá žiaden systém na vykurovanie, čo si vyžiadal sám Fordham. Kvôli postupujúcim klimatickým zmenám mu totiž pripadá kúrenie s pomocou fosílnych palív úplne zbytočné. Koncept preto zahŕňa ukážku energetickej stability aj v tých najextrémnejších zimných podmienkach. Pre tento pasívny dom boli vyvinuté automaticky ovládané, izolované okenice, ktoré vďaka svojim vlastnostiam dokážu vnútri domu udržať prirodzené teplo.
Skromný pasívny dom
Fordhamova spoločnosť, pomenovaná jednoducho Max Fordham, pracovala na vývoji tohto systému okeníc dlhší čas. Ali Shaw, člen tímu inžinierov uviedol, že „počas typického zimného dňa, keď je v cez deň priemerná teplota 7 °C a nočná teplota -2 °C, dokáže pasívny dom udržať konštantnú teplotu 20 °C. Ak je počas zimy dom prázdny, má tendenciu sa ochladzovať, ale ak svieti slnko, automatické rolety využívajú solárne teplo. Kvôli vkusu a veku majiteľa je dom zariadený pomerne skromne. Aj napriek tomu, že je dom trojposchodový, najdôležitejším kritériom bola dostupnosť. V dome, v ktorom Fordham žije s opatrovateľkou a jej manželom sa napríklad nenachádzajú žiadne vane, iba sprchy.
Energia so slnka
Pasívny dom v londýnskom Camdene bol dokončený v marci. Získal už dve prestížne architektonické ocenenia RIBA a je nominovaný na ďalšie. Dôvodom je unikátny dizajn, ktorý zahŕňa prvky ako sú použité tehly, obloženie z rakúskeho smrekovca, vysoké stropy, korkové podlahy, či dubový nábytok. I keď Forham uznáva, že okná poskytujú výhľad a prirodzené svetlo, nechcel ich v dome veľa. „V súčasnej dobe sa to s oknami preháňa, čo v lete vedie k prehrievaniu a energetickým stratám v zime“, dodal. Energiu pasívny dom získava zo strešných solárnych panelov. Fordham odhaduje, že ročné náklady na energiu sa vyšplhajú asi na 200 libier (asi 220 eur).
https://www.ft.com
https://www.bere.co.uk
https://www.treehugger.com