Plastové fľaše a ich využitie: budova na Taiwane postavená z tohto materiálu odolá požiarom aj zemetraseniam
Existuje veľa spôsobov ako využiť použité plastové fľaše a typ architektúry, ktorá ich využíva, úspešne dokazuje ako ich premeniť ekologický problém na príležitosť.
Plastové fľaše v architektúre
Plastové fľaše a plastový odpad predstavujú v súčasnosti obrovský ekologický problém. Aj použité fľaše sa však dajú prakticky využiť, napr. v architektúre. Dôkazom je budova EcoARK, ktorá sa nachádza v hlavnom meste Taiwanu, Tchaj-peji. Bola postavená ešte v roku 2010 ako výstavná hala pri príležitosti medzinárodnej výstavy Taipei International Flora Expo. Už sedem rokov teda táto budova šíri odkaz ekologickej udržateľnosti.
Recyklované plastové fľaše ako stavebný materiál
Taiwan je dobre známy svojimi kvalitnými recyklačnými programami. To však najmä preto, že sa v tejto krajine ročne spotrebuje až 4,5 milióna plastových fliaš. Far Eastern Group, jeden z najväčších producentov PET produktov preto poveril architektonické štúdio Miniwitz a jeho zakladateľa Arthura Huanga, aby navrhol budovu, ktorá bude šíriť povedomie a zároveň poukazovať na problém s plastovým odpadom. Huang preto pri výstavbe tejto unikátnej, 9-poschodovej budovy EcoARK využil recyklované plastové fľaše. EcoARK bola postavená z 1,5 milióna PET fliaš a jej výstavba stála 3 milióny amerických dolárov. Je poháňaná solárnou energiou a architekt sa pri práci na nej riadil heslom „obmedzovať, znova využívať a recyklovať“.
Ekologická budova EcoARK
EcoARK bola prvou budovou svojho druhu na svete a na jej výstavbu sa využil špeciálny materiál, ktorý vyvinula spoločnosť Miniwitz, nazvaný polli-tehly. Na jeho výrobu boli použité plastové fľaše a je to vlastne dutý stavebný blok. Fúkané tvarované polli-tehly majú spojovacie drážky, ktoré dobre zapadajú ako stavebnica Lego a vyžadujú len malé množstvo silikónového tmelu. Po tom ako boli polli-tehly v tvare obdĺžnikových panelov zmontované, boli potiahnuté špeciálnou fóliou, ktorá odolá ohňu a vode. Z týchto modulárnych panelov, ktoré boli namontované na oceľový rám budovy potom vznikla zakrivená a priehľadná fasáda. Aj napriek tomu, že EcoARK váži o polovicu menej ako konvenčné budovy takéhoto typu, odolá zemetraseniam, tajfúnom a nepoškodí ju ani vietor o rýchlosti 130 km/h. Pri výstavbe celého pavilónu sa zároveň využili ekologické techniky a budova využíva prirodzenú ventiláciu. Solárne a veterné systémy generujú dostatok elektrickej energie, aby zásobili až 40-tisíc LED svetiel, ktoré túto budovu osvetľujú v noci.
Zdroj:
http://www.miniwiz.com
http://inhabitat.com