Plastový odpad by mohol byť palivom pre vodíkové autá budúcnosti
Britskí vedci objavili prelomový spôsob, ako premeniť plastový odpad na palivo pre vodíkové autá.
Plastový odpad ako palivo
Plastový odpad je momentálne jedným z najväčších environmentálnych a ekologických problémov našej planéty. Vedci z britskej Univerzity Swansea však objavili metódu, ako nepotrebné plasty efektívne spracovať a premeniť ich na pohonné palivo budúcnosti. Koncept by sa mohol stať lacnejšou alternatívou súčasného recyklovania, keďže sa pomocou tejto metódy dajú použiť akékoľvek typy plastov. Veľkou výhodou je aj to, že sa plasty pred použitím nemusia čistiť. Momentálne sa totiž recyklujú väčšinou iba PET produkty, ktoré však nesmú byť zmiešané či znečistené.
Prelomová metóda
Dr. Moritz Kuehnel z chemickej katedry Univerzity Swansea uviedol, že napriek tomu, že sa každoročne použijú miliardy ton plastu, recykluje sa iba malá časť z nich. Preto sa s kolegami snažili nájsť využitie pre ten plastový odpad, ktorý sa nerecykluje. Ich metóda spočíva v tom, že sa k plastom pridá materiál, ktorý dokáže absorbovať svetlo, takáto zmes sa umiestni do alkalického roztoku a vystaví slnečnému žiareniu. Slnečné lúče, alebo ich alternatíva vo forme solárnej lampy, vytvoria energiu, ktorá produkuje vodíkový plyn. Ako uviedol Dr. Kuehnel, na konci procesu možno vidieť bublinky, derúce sa k povrchu. Podľa neho by sa dali použiť napríklad na pohon vodíkových áut budúcnosti.
Plastový odpad sa opäť využije
Výskum tímu vedcov z Univerzity Swansea finančne podporili Britská rada pre výskum a vývoj v oblasti fyzikálnych vied, ale aj istá rakúska petrochemická spoločnosť. Využitie tejto metódy pre priemyselné účely však zrejme ešte potrvá pár rokov. Dr. Kuehnel však dodal, že ich výskum zároveň ukazuje to, že sa dá plastový odpad využiť na vytváranie nových plastov. Na výrobu vodíka sa totiž využije iba časť plastu (etylénglykol) a zvyšok ostáva v pôvodnej forme v roztoku. Podľa neho sa dá takto vyrobiť vodíkové palivo a zároveň materiál, ktorý sa využije na výrobu nového a čistého plastu.
Zdroj:
http://www.swansea.ac.uk
https://www.bbc.co.uk