Prevratná veterná turbína vyhrala prestížnu cenu James Dyson Award
Malá, otáčavá veterná turbína, ktorá dokáže využiť vetry všetkých smerov, by mala byť šikovným ekologickým riešením do urbánneho prostredia.
Prevratná veterná turbína
Nicolas Orellana a Yaseen Noorani z Univerzity v Lancasteri navrhli prevratný dizajn miniatúrnej veternej turbíny. Tá svojím vzhľadom pripomína volejbalovú loptu a dokáže zachytiť vietor z rôznych smerov. Čistá energia získaná z vetra by tak mohla byť čoskoro dostupnejšia aj pre obyvateľov veľkých metropol a miest. Veterná turbína s názvom O-Wind Turbine na svoj mechanický pohyb využíva princíp Bernoulliho rovnice. Je to vlastne malá plastová guľa s priemerom 25 cm a otvormi, ktoré zachytia vietor z akejkoľvek strany. Ten spôsobí to, že sa začne turbína otáčať okolo svojej osi a generovať energiu.
Ideálna veterná turbína do miest
Veterná turbína O-Wind Turbine bola inšpirovaná výskumom NASA, v rámci ktorého sa skúmali možnosti preskúmavania planéty Mars pomocou okrúhlych objektov, poháňaných vetrom. Prvý prototyp podobného dopravného prostriedku autori dizajnu testovali v púšti Atacama, kde iba pomocou vetra prešiel 7 km. Následne bol koncept prepracovaný na veternú turbínu, ktorá na dosiahnutie otáčania okolo vlastnej osi využíva vetry všetkých smerov. Práve táto vlastnosť robí turbínu ideálnou do mestského prostredia, ktoré je typické vetrami, fúkajúcimi z rôznych smerov. Vďaka rozmerom a tvaru je vhodná pre produkciu energie v menšom množstve, ako napríklad na balkóne či stene bytu vo veternej oblasti.
Dostupná veterná turbína
Orellana, ktorý sa narodil v Čile uviedol, že „mestá sú veterné miesta, v ktorých sa ale vietor nevyužíva na získavanie energie. Dúfame, že veterná turbína zlepší využívanie a najmä finančnú dostupnosť turbín pre ľudí po celom svete.“ Dvojica dizajnérov za svoj koncept získala prestížne britské ocenenie v oblasti technologických riešení James Dyson Award. Zároveň bude bojovať aj o cenu v medzinárodnej verzii tejto súťaže. Nicolas Orellana a Yaseen Noorani dúfajú, že by sa mal ich produkt objaviť na trhu do piatich rokov a plánujú ďalej skúmať možnosti adaptácie technológie na produkciu vlnovej energie z mora.
https://www.jamesdysonaward.org
https://www.theguardian.com
Solárne kolektory
Úspora až 70 %, dlhá životnosť, záruka 12 rokov a príspevok na inštaláciu až 1750 €.