Príručná a ľahká veterná mikroturbína sa otvára ako dáždnik (+video)
Príručná veterná mikroturbína s kapacitou 24Wh váži iba necelé kilo a pri rýchlosti vetra 18 km/h vytvára konštantný výstup 5 wattov.
Veterná mikroturbína pre rozličné podmienky
Existuje mnoho mobilných či príručných zariadení, ktoré produkujú energiu prostredníctvom slnečných lúčov. Často sa však ocitneme v podmienkach, kde slnko nesvieti a preto nie je možné takéto zariadenia používať. Práve z tohto dôvodu navrhol nemecký dizajnér Nils Ferber veternú mikroturbínu, ktorú je možné využiť ako v drsnejších podmienkach pri kempovaní, trekovaní či na horách, ale aj v záhrade. Podľa autora je veterná mikroturbína navrhnutá pre prieskumníkov, filmárov, vedcov či dokonca záchranárov, ktorí pracujú v extrémnych miestach bez prístupu k energii.
Ľahká veterná mikroturbína, ktorá sa rozprestrie jednoducho ako dáždnik
Veterná mikroturbína je veľmi ľahká, váži iba necelé kilo a vďaka teleskopickej rukoväti sa jednoducho otvorí ako dáždnik a to iba v priebehu pár sekúnd. Podľa Ferbera je o 40% ľahšia ako podobné konkurenčné produkty. 24Wh vstavaná batéria dokáže skladovať energiu alebo si môže majiteľ vďaka USB výstupu priamo nabíjať svoje zariadenia. Pri rýchlosti vetra 18 km/h produkuje 5 wattow. Lopatky tejto turbíny sú vyrobené z vysoko odolnej látky a dokážu zachytiť fúkajúci vietor z ktorejkoľvek strany.
Veterná mikroturbína vznikla na základe osobných skúseností
Veterná mikroturbína je zatiaľ vyrobená iba ako fungujúci prototyp, ale momentálne hľadá Ferber potenciálnych partnerov a investorov, ktorí by chceli túto koncepciu ďalej rozvíjať a zdokonaliť ju tak, aby bola úspešná a predajná na konkurencieschopnom trhu. Ferber ju osobne testoval v švajčiarskych horách, ktoré ho pri jej návrhu inšpirovali, keďže sám zažil skúsenosť keď mu počas jeho výletov do hôr došli batérie a preto celý koncept konzultoval s rôznymi horolezcami a dobrodruhmi. Po sérii digitálnych a fyzických modelov, testovaní rôznych možností skladacích mechanizmov a výkonu v rozličných podmienkach sa nakoniec dopracoval k tomuto finálnemu konceptu, ktorý môže byť veľmi zaujímavý aj v našich podmienkach pri výletoch do hôr alebo dlhších túrach.
Zdroj:
http://nilsferber.de/
Podobné články:
Solárne kolektory
Úspora až 70 %, dlhá životnosť, záruka 12 rokov a príspevok na inštaláciu až 1750 €.