Projekt HouseZero mení staré budovy na ekologické domy
Hlavným prostriedkom projektu HouseZero je stratégia retrofit. Tá namiesto búrania modernizuje a mení staré budovy v USA na ekologické domy.
Udržateľnosť budov a miest
HouseZero je projekt Centra pre zelené budovy a mestá na Univerzite Harvard. Jeho hlavným cieľom je transformácia stavebného priemyslu pomocou záväzku ku dizajnovej stratégii, ktorá priamo spája výsledky najnovších výskumov do rozvoja procesov, systémov a produktov. Kladie dôraz na inováciu a multidisciplinárnu spoluprácu a podporuje zmeny, vedúce k vytvoreniu a zlepšovaniu udržateľných a vysoko výkonných budov a miest. Príkladom je aktuálne prebiehajúci projekt, ktorý by mal premeniť hlavnú budovu HouseZero zo 40- tych rokov na ultra-efektívnu budovu, ktorá sa môže po rekonštrukcii zaradiť medzi ekologické domy.
Ekologické domy s novým systémom vetrania a vykurovania
Podľa Centra pre zelené budovy a mestá má projekt HouseZero za cieľ pri rekonštrukcii svojho vlastného riaditeľstva za cieľ dosiahnutie najprísnejších štandardov, aké sa kedy dosiahli pri modernizácii budovy. Výsledkom by mala byť budova, ktorá nebude vyžadovať takmer žiadnu energiu na vykurovanie a ochladzovanie. Vetranie by malo byť na 100% prirodzené, tak ako autonómia denného svetla a rovnako ako iné ekologické domy, aj tento by nemal produkovať žiadne emisie, vrátane použitej energie v materiáloch. V praxi to znamená, že po modernizácii by sa mal dom samostatne prispôsobovať jednotlivým ročným obdobiam. Zastaraný systém kúrenia a ventilácie sa vymení za nový, ktorý používa povrchy vyžarujúce teplo, po celom dome. V prípade, že bude naozaj chladno sa bude môcť spoľahnúť na geotermálne tepelné čerpadlo. Dôležitým prvkom je kvalitná izolácia. Prirodzené vetranie sa skombinuje s materiálmi, ktoré dokážu pohltiť či uvoľniť vlhkosť podľa potreby. Počas dňa by sa vôbec nemalo využívať umelé svetlo, keďže použitý dizajn maximalizuje priestor pre slnečné lúče a prirodzené svetlo. Dom je navrhnutý tak efektívne, že tím dúfa, že strešné solárne panely takmer nebudú potrebné.
Ekologické domy nemusia byť iba novostavby
Jeden zo zakladateľov Centra pre zelené budovy a mestá, Ali Malkawi, uviedol, že stratégia retrofit, teda modernizácia existujúcich budov je novým prostriedkom energetickej efektivity. Mnohé krajiny na celom svete sa totiž zaviazali k využívaniu čistej energie a obmedzovaniu produkcie emisií. Väčšina nových budov kritéria na energetickú efektivitu spĺňa. Projekt HouseZero sa však zameriava na existujúce, zastarané budovy a ak ich modernizácia spĺňa aspoň niektoré kritériá projektu, môže sa ušetriť až niekoľko miliárd ročne. Projekt stále prebieha a získané dáta budú verejne k dispozícii. To by malo prispieť k snahám budovať ekologické domy na medzinárodnej úrovni, rovnako ako inšpirovať individuálnych majiteľov nehnuteľností využiť existujúce technológie na ušetrenie financií a šetreniu životného prostredia.
Zdroj:
http://harvardcgbc.org
https://www.dezeen.com