Prvý vertikálny les vo Francúzsku vznikne na 54-metrovej budove
Vertikálny les bude mať zelený povrch, ktorý je ekvivalentom lesa na rozlohe 1 hektára.
Vertikálny les z 2-tisíc rastlín
Talianske architektonické štúdio Stefano Boeri Architetti už viac než dvadsať rokov navrhuje architektonické dizajny, zamerané najmä na udržateľnosť a ekológiu. Ich najnovším projektom je návrh 54-metrovej veže v meste Villiers-sur-Marne, ktoré je súčasťou východného predmestia Paríža. Veža s názvom Forêt Blanche bude pokrytá čisto drevenými štruktúrami a jej fasádu bude pokrývať 2-tisíc stromov, kríkov a rastlín a spolu vytvoria vertikálny les. Jeho rozloha bude zodpovedať hektáru lesného porastu a desaťnásobku plochy, na ktorej samotná veža stojí.
Vertikálny les poskytne úžasný výhľad
Vyššie poschodia veže Forêt Blanche budú vyhradené pre bývanie a v nižšej časti budú kancelárie a iné obchodné priestory. Všetky štyri strany veže budú pokryté zmesou balkónov a terás. Východná a západná fasáda veže poskytne obyvateľom prístup denného svetla takmer po celý deň, ktoré zvýrazní osvetlenie a zároveň je súčasťou prirodzeného systému vetrania budovy. Okrem toho táto časť veže ponúka výnimočný výhľad na panorámu mesta. Vertikálny les Forêt Blanche je súčasťou 12 architektonických návrhov pre oblasť Villiers sur Marne, nazvaná Balcon sur Paris. Projekt Balcon sur Paris je zaradený do širšieho rámca Inventons la Métropole du Grand Paris, čo je najväčšia súťaž v oblasti urbánneho rozvoja v metropolitnej oblasti Paríža. V rámci nej už vzniklo 51 projektov a získala pozornosť odborníkov z oblasti architektúry po celom svete.
Vertikálny les by mal zvyšovať biodiverzitu v mestách
Vertikálny les Forêt Blanche je posledným prírastkom portfólia štúdia Stefano Boeri Architetti. Ďalšie podobné projekty pritom momentálne vznikajú v Číne, Európe, Južnej Amerike, ale aj v Spojených štátoch. Vo Francúzsku teraz využíva novú generáciu architektonických štruktúr, pre ktoré je základným prvkom rastlinná zložka. Tá sa však v takomto koncepte chápe ako niečo viac ako len dekorácia. Mala by totiž slúžiť ako prostriedok na boj s klimatickými zmenami a zároveň zvyšovať biodiverzitu v urbánnom kontexte.
Zdroj:
https://www.stefanoboeriarchitetti.net