Recyklácia: europalety a ich využitie pri stavbe

Maros S.

Europalety sa ako prvok recyklácie používajú relatívne hojne v „coolovom“ interiérovom dizajne. Známe sú kreácie sedacieho nábytku, stolíkov alebo ostrova kuchynskej linky. V statickej konštrukcii rodinných domov sa používajú relatívne ojedinelo o to však kreatívnejšie.

SLUMtube dom z europaliet

Recyklácia alebo znovu použitie, znovu nájdenie funkcie sa môže uplatniť všade tam, kde pôvodné využitie stratilo svoje opodstatnenie, prípadne použitie v novom kontexte je ekonomicky, esteticky alebo inak funkčne výhodnejšie.
Recyklovaný prvok takto nachádza novú funkciu a stáva sa „nesmrteľným“. Môžu to byť staré pneumatiky, PET flaše alebo aj europalety.

SLUMtube – recyklované bývanie

V dnešnom článku sa bližšie pozrieme na jednu z vydarených realizácii, ktorá ako stavebný prvok využila práve europalety. Nachádza sa v blízkosti afrického Johannesburgu a autormi sú rakúski architekti Andreas Claus Schnetzer a Gregor Pils z neďalekej Viedne. Dom nazvali  príznačne „SLUMtube“.
Dispozícia domu je longitudálna, pričom nočná časť je lineárne osadená za dennou. Celý tubus je na časti rozdelený vnútorným átriom. Cez hlavný vstup sa prichádza do obývacej izby s kuchyňou. Spomínaným átriom, ktoré tvorí v horúcich dňoch tieň a skryté súkromie, sa ďalej prechádza do nočnej časti. Tu sa dve spálne delia o spoločnú hygienu. Átrium je využívané aj ako chránená záhradka na dopestovanie vlastnej zeleniny.

Interiér je obohatený o ďalší recyklovaný prvok a to debničky od fliaš. Je z nich postavený kuchynský pult a ďalšie prvky zariadenia.

Jednoduchá konštrukcia sa opiera o europalety

Konštrukčne je tento objekt zaujímavý svojou jednoduchosťou. Jedná sa o klenutý priestor do poloblúka. Klenba je zo statického hľadiska najekonomickejšia, čo je historicky overený fakt (na daný rozpon minieme najmenej m3 materiálu, v tomto prípade dokonca recyklovaného – europalety).
Základy domu sú utilitárne riešené ako betónová platňa, na ktorej je plávajúca podlaha z betónového poteru. Priestor izolácie podlahy bol riešený zaujímavo opäť použitím paliet, ktoré sa naukladali na plochu základovej dosky. Dutiny sa vyplnili slamou, ako izoláciou a na to sa aplikovala zálievka poteru. Izolácia podlahy je v tomto prípade 22 cm vysoká.
Konštrukcia strechy je riešená dvojvrstvovo, kde dve klenuté konštrukcie sú v každom smere spriahnuté. To znamená, že dostávame konštrukciu odolávajúcu vetru, prípadnému zemetraseniu a samozrejme všetkým tradičným nástrahám počasia.
Povrchová úprava strechy je v spodnej časti riešená drevenou preglejkou. Odsadená strecha s prirodzenou ventiláciou proti prehriatiu je zo zakrúženého vlnitého plechu.

Vysoko priaznivé parametre „paletového“ domu

Priestor medzi konštrukciami klenieb je vyplnený slamenou izoláciou o hrúbke 420 mm. Pri výpočtovej hodnote súčiniteľu tepelnej vodivosti ג  0,1 W/(m.K) má konštrukcia úctyhodný tepelný odpor R 4,38 m2.K/W a súčiniteľ prechodu tepla U je 0,22 W/(m2.K). Za tieto hodnoty by sa nemusel hanbiť nejeden nízkoenergetický ekodom.
Ekonomické posúdenie rentability takejto schémy domu je vysoko priaznivé. Náklady na stavbu pri svojpomocnom dodávaní sa obmedzujú na cenu „kupovaných“ materiálov, ako sú všadeprítomné europalety, betón, izolácia proti vode, parozábrany, kotviace a spojovacie prvky, plechy striech a zasklenie.
Nadobúdacia cena tohto typu objektu sa pohybuje rádovo v stovkách eur. Samozrejme platí priama úmera stúpania ceny s potrebou pohodlia bývania pre vhodného adepta na bývanie v tomto „dome snov“.
Ďalšie zaujímavé realizácie domov oboch architektov z europaliet nájdete tu.

Autor článku: Ing. arch Peter Rakšány, www.deraxa.sk

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa radi aktívne podieľajú na ochrane životného prostredia? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré môžete jednoducho zaradiť do vášho každodenného...

Fotovoltické panely premenia váš domov na ekologickú domácnosť

Najefektívnejší zdroj čistej energie je naše Slnko. Ekologické fotovoltické panely menia slnečnú energiu na elektrickú energiu. Z dlhodobého hľadiska sú fotovoltické panely nielen ekologickejšie, ale...

Trom štvrtinám Slovákov záleží na ochrane životného prostredia. Patríte k nim aj vy?

Až 70 % Slovákov sa obáva o životné prostredie. Vyplýva to z výskumu „Hodnoty a spoločnosť počas pandémie Covid-19 – Ochrana životného prostredia vo verejnej mienke na Slovensku“,...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť III: Aby vám voda nepretekala pomedzi prsty

Voda má všestranné využitie. Je potrebná nielen pre ľudský život, ale rovnako dôležitá je aj pre rastliny a živočíchy. Zároveň je aj nevyčerpateľným zdrojom energie na...

Svetelný smog alebo koľko svetla naozaj potrebujeme

Životné prostredie okolo nás je od priemyselnej revolúcie neustále zaťažované sekundárnymi dôsledkami technického progresu. Na jednej strane neodmysliteľné výdobytky ako teplo, svetlo, doprava dostupné pre...

Nóri sa rozhodli odoberať CO2 z ovzdušia. Pomôže im vikingská loď Longship

Mnohí vedci sa zhodujú na tom, že ak chceme zlepšiť kvalitu atmosféry, bude potrebné čo najrýchlejšie znižovať podiel CO2 (prípadne metánu). Do odčerpávania oxidu uhličitého...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť II: Ako ušetriť na vykurovaní a na plyne

Ak domácnosť vykurujete plynom a používate ho aj na varenie a pečenie, podstatná časť vášho rodinného rozpočtu ide zrejme na túto energiu. V tomto článku sme si pre...

Tipy na darčeky, ktoré nestoja veľa a sú šetrné k prírode

Občas býva celkom náročné vybrať vhodný darček. Obzvlášť vtedy, ak chceme každý rok potešiť našich blízkych niečím zaujímavým a užitočným.

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť I: Kde všade môžete doma ušetriť elektrinu

Najlacnejšia elektrina je tá, ktorú nespotrebujeme, a tak vám prinášame prehľad jednoduchých rád, ktoré vám pomôžu ušetriť elektrinu v domácnosti.