Šarkan Makani by mohol naplno využiť potenciál veternej energie
Energetický autonómny šarkan Makani dokáže získavať energiu z oceánskych vetrov na miestach, kde sa nedajú inštalovať bežné veterné turbíny.
Energetický šarkan Makani
Americká spoločnosť Makani vyvinula efektívne riešenie pre získavanie energie z vetra. Ich energetický šarkan Makani generuje elektrickú energiu z najsilnejších vetrov vnútri oceánu. Aj napriek tomu, že sa celosvetový výkon zariadení na produkciu z vetra zvyšuje, podľa Svetovej asociácie pre veternú energiu pochádza z tohto zdroja iba 6% celosvetovej energie. To je spôsobené najmä náročnou inštaláciou a údržbou turbín. Zakladatelia spoločnosti Makani si vďaka svojej vášni pre kiteboarding uvedomili potenciál oceánskych vetrov a vybudovali autonómneho šarkana, ktorý pripomína malé lietadlo, pripevnené k základni, nainštalovanej na plávajúcej platforme vo vode s hĺbkou viac než 220 metrov.
Šarkan využije nenaplnený potenciál
Technológia je podľa výrobcu omnoho cenovo efektívnejšia než tradičné veterné turbíny. Ich inštalácia a údržba je okrem toho náročnejšia z hľadiska pracovnej sily a potrebného technického vybavenia. Šarkan Makani je vyrobený z uhlíkových vlákien a vďaka tomu veľmi ľahký. Jeho rozpätie krídiel je 25 metrov a k základni je pripevnený pomocou 426 metrového lana. Autonómne lieta v kruhoch za pomoci navigácie počítačov pričom bočné vetry roztáčajú osem rotorov šarkana. Tie poháňajú generátor, produkujúci elektrickú energiu, ktorá sa posiela do siete prostredníctvom lana, na ktorom je zariadenie pripevnené k základni. Keď vietor nefúka, šarkan sa vráti na platformu a automaticky opäť vzlietne keď začne vietor fúkať.
Budúcnosť a komercializácia
I keď je zariadenie stále vo fáze prototypu, výrobca ho v auguste začal testovať vo vodách Severného mora, neďaleko nórskeho pobrežia. Výkonný riaditeľ spoločnosti Makani, Fort Felker, povedal, že „testy dokázali, že zariadenie funguje. Už to je obrovský krok vpred. Teraz budeme pracovať na adaptovaní systémov pre všetky oceánske oblasti, aby sme mohli šarkana komercionalizovať“. Na takúto produkciu energie vo veľkom meradle si podľa odborníkov budeme musieť počkať najmenej 10 rokov, ale výrobca verí, že jedného dňa budú ich šarkany lietať po celom svete 24 hodín denne. Budúce leto by chceli začať dlhšie testovanie v Nórsku pri rôznych podmienkach počasia. Medzičasom spoločnosť plánuje skúmať možné ďalšie partnerstvá a zdokonaliť metódy údržby šarkanov, ako aj zvýšiť automatizáciu monitorovania zariadení.
Zdroj:
www.nsenergybusiness.com
Solárne kolektory
Úspora až 70 %, dlhá životnosť, záruka 12 rokov a príspevok na inštaláciu až 1750 €.