Solárne panely so vstavanou batériou
Vedci stále hľadajú spôsoby ako zlepšiť účinnosť a znížiť náklady na výrobu solárnych článkov. Solárne panely sa skladajú zo stoviek až tisícok solárnych článkov, ktoré premieňajú slnečné žiarenie na elektrický prúd. Priemerná účinnosť jedného solárneho článku je približne 15%, čo znamená, že takmer 85% slnečného žiarenia, ktoré dopadne na solárny článok nie je premenená na elektrickú energiu. Aj preto vedci často experimentujú s novými technológiami, ktoré by dokázali zvýšiť konverziu slnečného svetla.
Nové technológie
Zatiaľ čo viac ako 90% solárnych panelov na dnešnom trhu sa skladá z kremíkových polovodičov, ktoré sú kľúčovou zložkou pre premenu slnečného žiarenia na elektrickú energiu, mnohí vedci veria, že ďalšia generácia solárnych panelov bude vyrobené z tenkého filmu, tzv. technológie, ktorá využíva tenké povlaky telurid kadmia. Táto technológia sľubuje, že bude oveľa lacnejšie a efektívnejšia. Jednou z hlavných prekážok pre tenkovrstvové články telurid kadmia, je, že sú veľmi nestabilné v priebehu výrobného procesu, ktorý v súčasnej dobe používa kadmia chlorid. Vedci vyvinuli nový a bezpečný materiál a to chlorid horečnatý a môže nahradiť kadmia chloridu. Chlorid horečnatý sa získava z morskej vody pri nízkych nákladoch a jeho spracovanie je netoxické. Výrobný proces s týmto materiálom sľubuje zvýšenie účinnosti týchto solárnych článkov z dvoch percent až na pätnásť percent.
Ďalší vedci z Univerzity v Londýne začali testovať nový materiál – arzenit, ktorý by mohol nahradiť súčasný kremík a nové solárne články fotovoltaických panelov s použitím tohto materiálu by mohli byť takmer 3 x účinnejšie ako súčasne produkty. Solárne panely s obsahom arzenitu, nazývané aj trojité solárne články, sú oveľa efektívnejšie pretože môžu byť chemicky zmenené takým spôsobom, ktorý optimalizuje zachytávanie slnečného žiarenia a zvyšuje účinnosť solárneho panelu.
Solárne panely so vstavanou batériou
Ďalšou oblasťou výskumu je uskladnenie elektrickej energie získanej zo solárnych systémov. Dnes, energiu získanú zo solárnych panelov, buď hneď spotrebujete, alebo ju stratíte, ale neviete si ju doma uskladniť. Pokiaľ nemáte Powerwall od Tesly, prípadne nejaký iný domáci úložný zdroj, kde viete solárne získanú energiu uskladniť.
V rámci projektu financovaného Ministerstvom energetiky Spojených štátov amerických, výskumníci Ohio State University nedávno oznámili, že vytvorili batériu, ktorá je o 20% účinnejšia a 25% lacnejšie, ako čokoľvek na súčasnom trhu. Tajomstvo návrhu je, že dobíjacia batéria je zabudovaná do samotného solárneho panelu. Vzájomné spojenie dvoch systémov do jedného by mohlo znížiť náklady až o 25% v porovnaní s existujúcimi produktmi.
Viac na podobné témy si môžete prečítať aj tu:
https://www.setri.sk/dalsi-zdroj-obnovitelnej-energie-kvapalne-solarne-panely/
https://www.setri.sk/skladovanie-solarnej-energie-pre-obchodne-ucely/
Mohlo by vás zaujímať
Fotovoltika
Získajte špičkové riešenie na kľúč už za 99 € mesačne. Navyše oceníte servis a čistenie panelov na 6 rokov a veľa ďalších výhod.