Spoločnosť Vattenfall v Berlíne testuje skladovanie energie pomocou soli
Švédsky energetický gigant sa spojil so start-upom SaltX a v berlínskej tepelnej elektrárni spolu testujú nové možnosti na skladovanie energie.
Nová technológia pre skladovanie energie
Švédsky poskytovateľ energie Vattenfall oznámil, že v berlínskej tepelnej elektrárni testuje nový spôsob ukladania energie, ktorý by mal pomôcť prekonať jeden z najväčších nedostatkov energie z obnoviteľných zdrojov: jej nestabilitu. Nemecko je pritom krajina, ktorá má jeden z najambicióznejších plánov na energetický prechod, ktorý nazývajú Energiewende. Vláda schválila konečný termín na ukončenie prevádzky všetkých jadrových elektrární na rok 2022 a zaviazala sa, že do roku 2038 skončí so spaľovaním uhlia pre účely výroby elektrickej energie. Nový pilotný projekt by mal pomôcť k dosiahnutiu týchto cieľov a zvýšiť kapacitu aj trvácnosť súčasných možností pre skladovanie energie.
Efektívnejšie skladovanie energie
Nová patentovaná technológia využíva na skladovanie energie soľ, obalenú nano vrstvou (NCS) a jednoduchú chemickú reakciu. Potom ako kryštály soli, obalené nano materiálom do seba vsiaknu vodu, premieňajú sa na hydroxid vápenatý a počas procesu vypúšťajú veľké množstvo tepla. Keď sa voda odstráni, substancia sa opäť premení na oxid vápenatý. Tento proces je podobný tomu, akým fungujú batérie. Namiesto skladovania elektrickej energie sa však ukladá teplo. Prevratná technológia tak umožňuje takúto „soľnú batériu“ nabiť až tisíckrát a energia sa dá bez straty skladovať týždne až mesiace. Hendrik Roeglin, zástupca Vattenfall uviedol, že proces dokáže absorbovať až 10-krát viac energie než voda, ktorá sa v súčasnosti využíva v zariadeniach, ktoré produkujú energiu z tepla.
Pilotný projekt
Pilotný projekt v berlínskej fabrike dokáže momentálne uložiť dostatok energie na vyhriatie asi 100 väčších budov. Podľa spoločnosti SaltX by sa ale zariadenie teoreticky mohlo zväčšiť a poskytnúť tak teplo pre akúkoľvek, ktorá je pripojená na systém kúrenia v tejto časti mesta. Podobné energetické siete existujú nielen vo viacerých krajinách v Európe, ale aj v Kanade, USA, Japonsku, či Číne. Harald Bauer, riaditeľ SaltX dodal, že „energetický sektor sa veľmi rýchlo mení a môžeme vidieť enormnú potrebu pre skladovanie energie na globálnej úrovni. Nemecko je jednou z krajín, ktorá je na čele vývoja v tejto oblasti a my spolu s Vattenfall chceme spustiť naše riešenie pre komerčné účely čím skôr.“ Momentálne však stále prebieha testovanie technológie a zber dát, ktoré by mali priniesť podrobné výsledky a ďalšie možnosti jej aplikácie.
Zdroj:
https://powerplants.vattenfall.com
Solárne kolektory
Úspora až 70 %, dlhá životnosť, záruka 12 rokov a príspevok na inštaláciu až 1750 €.