Štúdia potvrdzuje výrazné klimatické zmeny a ďalšie otepľovanie. Čo nás čaká?

Lukas P.

Svetová meteorologická organizácia (WMO) potvrdila, že rok 2015 bol rekordne najteplejším rokom a ako ukazuje štúdia, horúce letá od roku 2000 pravdepodobne neboli náhodné. Aké klimatické zmeny to prinesie?

klimatické zmeny

Človekom spôsobené zmeny klímy sa spájajú s problémami ako vlny horúčav, sucho a požiare.

Prebiehajúce klimatické zmeny nespôsobuje príroda ale človek

Rekordný reťazec horúcich rokov od roku 2000 je takmer určite znakom človekom spôsobeného globálneho otepľovania a ďalších klimatických zmien. Šanca, že oteplenie bolo spôsobené náhodnými prírodnými výkyvmi je mizivá, ukazuje nedávna štúdia.

Vlaňajší rok bol najteplejší odkedy sa údaje začai zaznamenávať ešte v  19. storočí. Takmer všetci vedci to kladú za vinu skleníkovým plynom zo spaľovaniu fosílnych palív.

“ Je veľmi nepravdepodobné, že sa nedávno zaznamenané rekordné teploty objavili bez ľuďmi zapríčineného globálneho otepľovania,“ uviedol americký tím odborníkov v časopise Scientific Reports.

Než boli publikované teplotné údaje za rok 2015 odhadovala sa pravdepodobnosť, že teplotné rekordy boli náhodné a bez ľudského vplyvu na 1 : 770 a 1 : 10 000.

Hlavný autor štúdie Michael Mann, profesor meteorológie na Pennsylvania State University uviedol, že počítačové simulácie tejto skupiny dát vrátane údajov z roku 2015 zvýšili túto pravdepodobnosť  na rozpätie 1: 1 250 až 1 : 13 000. Ďalej uviedol, že „Zmena klímy je reálna, spôsobil ju necitlivou činnosťou človek  – vidíme sa to diať vonku pred našimi očami.“

Dr. Michael E. Mann

„Prirodzené klimatické zmeny jednoducho nedokážu vysvetliť globálne teplotné rekordy, ale človekom spôsobené globálne otepľovanie to dokáže,“ píše vo vyhlásení  Stefan Rahmstorf z  Potsdam Institute of Climate Impact, ktorý je spoluautorom štúdie.

Vedci sa snažili zhodnotiť aj faktory prelievania teplôt z jedeného teplého roku do ďalšieho a to, že teploty v jednotlivých rokoch sú takmer totožné, čo robí radenie dát do vývojových postupností komplikovaným.

Konferencia o klimatických zmenách v Paríži

Minulý mesiac (december 2015) na summite v Paríži bola schválená za účasti takmer 190 národov sveta  dohoda dôraznejšie presadzujúca posun od fosílnych palív k čistejšej energii. Jedná sa predovšetkým o slnečné a veterné zdroje energie. Žiaľ neboli schvalené žiadne sankcie pre krajiny odmitajúce zníženie emisií.

Medzí prírodné príčiny variability klímy patria zmeny pri slnečných erupciách alebo sopečné erupcie, ako napr. táto erupcia Etny v decembri 2015, ktorá zatienila slnečné žiarenie. Ale je veľmi nepravdepodobné, že by to stačilo na vysvetlenie nedávnych globálnych záznamov tepôt, hovoria vedci.

klimatické zmeny

Etna 2015

Svetová meteorologická organizácia OSN (WMO) potvrdila americké a britské údaje o tom, že rok 2015 bol zďaleka najteplejším a poznamenali, že silný uragán El Nino zohrial povrch Tichého oceánu, takže opäť prišlo k otepleniu klímy.

„Sila El Nino bude síce slabnúť v nasledujúcich mesiacoch, ale dopady ľuďmi vyvolaných klimatických zmien nás budú sprevádzať po mnoho desaťročí,“ povedal generálny tajomník WMO Petteri Taal.

Zdroj: http://www.nature.com/articles/srep19831

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa radi aktívne podieľajú na ochrane životného prostredia? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré môžete jednoducho zaradiť do vášho každodenného...

Fotovoltické panely premenia váš domov na ekologickú domácnosť

Najefektívnejší zdroj čistej energie je naše Slnko. Ekologické fotovoltické panely menia slnečnú energiu na elektrickú energiu. Z dlhodobého hľadiska sú fotovoltické panely nielen ekologickejšie, ale...

Trom štvrtinám Slovákov záleží na ochrane životného prostredia. Patríte k nim aj vy?

Až 70 % Slovákov sa obáva o životné prostredie. Vyplýva to z výskumu „Hodnoty a spoločnosť počas pandémie Covid-19 – Ochrana životného prostredia vo verejnej mienke na Slovensku“,...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť III: Aby vám voda nepretekala pomedzi prsty

Voda má všestranné využitie. Je potrebná nielen pre ľudský život, ale rovnako dôležitá je aj pre rastliny a živočíchy. Zároveň je aj nevyčerpateľným zdrojom energie na...

Svetelný smog alebo koľko svetla naozaj potrebujeme

Životné prostredie okolo nás je od priemyselnej revolúcie neustále zaťažované sekundárnymi dôsledkami technického progresu. Na jednej strane neodmysliteľné výdobytky ako teplo, svetlo, doprava dostupné pre...

Nóri sa rozhodli odoberať CO2 z ovzdušia. Pomôže im vikingská loď Longship

Mnohí vedci sa zhodujú na tom, že ak chceme zlepšiť kvalitu atmosféry, bude potrebné čo najrýchlejšie znižovať podiel CO2 (prípadne metánu). Do odčerpávania oxidu uhličitého...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť II: Ako ušetriť na vykurovaní a na plyne

Ak domácnosť vykurujete plynom a používate ho aj na varenie a pečenie, podstatná časť vášho rodinného rozpočtu ide zrejme na túto energiu. V tomto článku sme si pre...

Tipy na darčeky, ktoré nestoja veľa a sú šetrné k prírode

Občas býva celkom náročné vybrať vhodný darček. Obzvlášť vtedy, ak chceme každý rok potešiť našich blízkych niečím zaujímavým a užitočným.

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť I: Kde všade môžete doma ušetriť elektrinu

Najlacnejšia elektrina je tá, ktorú nespotrebujeme, a tak vám prinášame prehľad jednoduchých rád, ktoré vám pomôžu ušetriť elektrinu v domácnosti.