Supermarket si vyrába elektrinu z nepredaných potravín
Supermarkety a rôzne obchodné reťazce po celom svete môžeme bez obáv zaradiť medzi najväčších producentov biologicky rozložiteľného odpadu. Britský reťazec Sainsbury’s našiel spôsob ako bioodpad premeniť na energiu.
Nepredané ovocie a zelenina, tovar po záručnej lehote, to všetko každý deň plní kontajnery za veľkými nákupnými centrami. Nie všade ale skončia zvyšky bez ďalšieho využitia.
Britský reťazec supermarketov Sainsbury’s nedávno vyskúšal v praxi na pobočke v Cannock novinku. Potravinový odpad a prebytky tu končia v reaktore, ktorý vďaka procesom rozkladu bez prístupu vzduchu vyrába energiu pre celé nákupné centrum. Ako to v Cannock funguje?
Potraviny s takmer prekročenou lehotou spotreby najprv zamieria do skladu, kde sú roztriedené na jednotlivé zložky podľa využiteľnosti. Tovar na hranici spotreby zamieri do charity, zmäknuté, ale nie nahnité ovocie presunú do tunajšej zoologickej záhrady. A zvyšok? Ten zamieri do bioelektrárne, vzdialenej necelé dva kilometre od obchodu.
Tu, v reaktore za neprítomnosti vzduchu, už baktérie rozložia celú zásielku na jednotlivé zlúčeniny a plyny, ktoré sú ďalej energeticky zhodnotené. Vyrobenou elektrinou sa potom zásobuje nielen samotná predajňa Sainsbury’s, ale aj celé nákupné stredisko.
ČÍTAJTE TIEŽ: Prvý supermarket bez obalov otvoria v Nemecku
Isteže aj po anaeróbnej digescii zostanú nejaké „odpadové“ látky. Aj pre tie našli Briti využitie. Odpadové produkty z rozkladného reaktora sa totiž výborne hodia ako prírodné hnojivo. Poľnohospodári ich s radosťou odoberajú. Možno preto, aby z výdatnej úrody mohli znova zásobovať chutnou zeleninou a zdravým ovocím regály v obchodnom dome. Zákazníci majú zase motiváciu navyše, aby v ekologickom supermarkete opakovane nakupovali a podporili tak domácich producentov potravín.
Zdroj: EkoBonus.cz