Švédi zrejme splnia ciele pre obnoviteľné zdroje energie už o dvanásť rokov skôr
Švédske ambiciózne plány pre obnoviteľné zdroje energie do roku 2030 sa zrejme stanú skutočnosťou už koncom tohto roka.
Obnoviteľné zdroje energie a boj s klimatickými zmenami
Ešte v roku 2015 sa Švédsko pripojilo k ďalším 16 krajinám na to, aby spolu definovali Agendu OSN pre udržateľný rozvoj do roku 2030 (United Nations’ 2030 Agenda for Sustainable Development). Tento plán sa zameriava na štyri hlavné oblasti: humanitárny rozvoj, environmentálnu udržateľnosť a s tým spojené obnoviteľné zdroje energie, dlhodobé ekonomické plánovanie a rozširovanie mieru. V rámci tejto agendy vyvinulo Švédsko plán rozdelený do 17 častí s cieľom znižovať chudobu, poskytovať čistú vodu a kanalizáciu a bojovať proti postupujúcim klimatickým zmenám.
Obnoviteľné zdroje energie plne zásobia krajinu
I keď viaceré časti tohto švédskeho plánu sú zatiaľ v štádiu postupného napĺňania, zdá sa, že jeden z nich bude dokončený už tento rok. Pokiaľ totiž ide o obnoviteľné zdroje energie, Švédska asociácia pre veternú energiu odhaduje, že do konca roku 2018 bude po celej krajine aktívne operovať 3 681 veterných turbín. V kombinácii s využitím ďalších typov obnoviteľnej energie tak bude krajina schopná vyprodukovať stanovených 18 TWh novej a čistej energie do konca tejto dekády. Niektoré nové elektrárne budú vybudované v Nórsku, s ktorým Švédsko zdieľa trh s certifikátmi pre obnoviteľné zdroje. To všetko znamená, že by severská krajina mala do konca roka splniť až dva ciele svojho energetického plánu: zabezpečiť univerzálny prístup k dostupnému a spoľahlivému modernému energetickému mixu a zároveň podstatne zvyšovať podiel obnoviteľných zdrojov v globálnom energetickom mixe.
Dopyt po energii stúpa
Ak sa energetickému priemyslu vo Švédsku skutočne podarí pokračovať rovnakým tempom, môže dosiahnuť stanovené ciele až o 12 rokov skôr ako bolo naplánované. Pozitívne k tomu prispieva aj zvyšujúci sa dopyt po elektrickej energii. Podľa Medzinárodnej energetickej asociácie sa tento dopyt môže v nasledujúcich 22 rokoch globálne zvýšiť až o 37%. Významným švédskym cieľom je preto aj pomoc rozvojovým krajinám. Plánuje totiž partnerstvá s ďalšími krajinami na to, aby zlepšili obnoviteľné zdroje energie a ich využívanie najmä v najzaostalejších krajinách sveta.
Zdroj:
https://inhabitat.com
https://www.bloomberg.com
Solárne kolektory
Úspora až 70 %, dlhá životnosť, záruka 12 rokov a príspevok na inštaláciu až 1750 €.