Tento recyklovateľný dom je postavený z korkových blokov
Recyklovateľný dom v anglickom grófstve Berkshire tvoria najmä korkové bloky a drevené komponenty, vďaka tomu sa dajú materiály jednoducho recyklovať, alebo opäť využiť.
Recyklovateľný dom nominovaný na cenu Stirling Prize
Britskí architekti Matthew Barnett Howland, Dido Milne a Oliver Wilton navrhli recyklovateľný dom Cork House, ktorý sa dostal na tohtoročný zoznam nominantov na prestížnu architektonickú cenu Stirling Prize, i keď ju nakoniec nezískal. Ocenenie každý rok udeľuje Kráľovský inštitút britských architektov (RIBA) spomedzi šiestich finalistov, ktorí za daný rok najvýraznejšie prispeli k rozvoju britskej architektúry. Howland, Milne a Wilton túto unikátnu stavbu navrhli ako reakciu na vplyv architektonického priemyslu na biodiverzitu, skleníkové emisie a využívanie jednorazových materiálov.
Recyklovateľný dom z dvoch materiálov
Recyklovateľný dom pozostáva z piatich častí, ktoré majú samostatné strechy v tvare pyramídy, doplnené strešným oknom. Dom je postavený z korku (získaného z udržateľných zdrojov) a drevených komponentov. Bol navrhnutý tak, aby sa dal v budúcnosti ľahko rozobrať, znova využiť, či recyklovať. Architekti vysvetlili, že „Cork House je inovatívna a podnetná reakcia na stále viac naliehavú otázku materiálov, ktoré sa využívajú pri stavbách. Namiesto typického komplexného vrstveného plášťa budovy, ktorý zahŕňa celý rad stavebných materiálov, výrobkov a špecializovaných subsystémov, predstavuje tento dom pokus o výrobu pevných stien a strechy z jediného a biologicky obnoviteľného materiálu.“ Okrem nominácie RIBA získala stavba aj nomináciu na cenu Dezeen Award 2019 v kategórii vidiecke stavby, ktorú udeľuje architektonický a dizajnový magazín Dezeen.
Komerčná modulárna súprava
Celú stavbu tvorí 1268 rozšírených korkových blokov, ktoré boli vytvorené z korkových granúl, zahrievaných na pevný stavebný materiál. Takéto bloky boli následne vyrezané do formy s do seba zapadajúcimi spojmi, podobnej lego stavebnici. Výsledkom je modulárna súprava jednotlivých častí, ktoré sa môžu využiť na vytvorenie pevných stien. Systém podporujú drevené časti, vďaka čomu nie je potrebné použitie malty, či lepidla. Súčasne poskytuje štruktúru, izoláciu, vonkajšiu a vnútornú povrchovú úpravu a štruktúra je tak ľahko recyklovateľná. Recyklovateľný dom v interiéri tvoria otvorená kuchyňa spolu s jedálňou, ktorá pokračuje do obývacej časti a spálňou, ktorá sa nachádza za ňou. V piatej časti stavby je umiestená vonkajšia terasa, ktorá je navrhnutá tak, aby slúžila ako predizba domu a brána medzi dvoma záhradami. Tím architektov plánuje korkový systém ďalej rozvíjať. V budúcnosti chcú tento systém štandardizovať a vytvoriť komerčnú konštrukčnú sadu.
Zdroj: