Ak nefunguje tepelná izolácia, teplo ani do večera nevyvetráte
Tepelná izolácia: prehrievaniu obytného priestoru sa dá predísť správnou orientáciou domu či bytu na svetové strany, tieniacimi plochami, ale hlavne voľbou správneho materiálu. Lepším riešením než chladiť obydlie klímou je určite zabrániť prehrievaniu použitím vhodných materiálov, ktoré navyše zabezpečujú zdravú klímu v interiéri a prispievajú k tepelnej pohode najmä v lete.
Ing. Petra Jakubová z firmy M-House hovorí: „Ak má pasívny dom zabezpečiť čo najvyšší štandard bývania, je potrebné venovať čas projektovej dokumentácii. Musí sa predovšetkým zabezpečiť vhodné orientovanie stavby na svetové strany, množstvo a veľkosť presklených plôch a systém ich tienenia v letných mesiacoch. Netreba však zabúdať na detaily, akými sú napríklad: dôsledné zateplenie stien, stropov a podláh, kvalitné okná a dvere a ďalšie.“
Celoročná tepelná pohoda sa dá zabezpečiť už pri plánovaní projektovej dokumentácie
Ďalej poukazuje na to, že niektorí investori ešte stále neprimerane tlačia na ceny, a preto sú projektanti nútení používať čo najlacnejšie ľahké izolačné materiály. Pri ľahkých minerálnych a fúkaných PUR izoláciách však neplatí zásada – čím väčšia hrúbka izolácie, tým lepšia tepelná ochrana interiéru v lete. Steny a strechy s použitím týchto ľahkých izolačných materiálov nemajú dostatočnú tepelnú kapacitu, aby dokázali zabrániť prehriatiu konštrukcie. Obyvatelia takýchto domov to potom pocítia najmä v podkrovných priestoroch, keď ani večer nedokážu naakumulované teplo vyvetrať.
Tepelná izolácia závisí od použitých materiálov – rozdiely sú citeľné
„Pri použití ľahkých izolácii (sklená vata, polystyrén, minerálna vlna a iné), s fázovým posunom cca 6 hodín, sa v letných mesiacoch konštrukcia, keď je vonku najväčšia horúčava zohrieva a sála teplo do interiéru. Čiže večer okolo 20 až 22 hodiny je v interiéri najväčšie teplo, ktoré sa nedá vyvetrať ani oknami. V prípade použitia kombinácie drevovláknitých izolácií je fázový posun až 16 hodín a konštrukcia sa zohreje v čase, keď je slnko dávno za horizontom, reálne až na druhý deň nadránom. Čo v praxi znamená, že konštrukcia chladne už počas noci a naakumulované teplo vracia späť do exteriéru. Drevovláknité izolácie preto zabezpečujú v interiéri v letných mesiacoch príjemnú klímu a tepelnú pohodu,“ vysvetľuje P. Jakubová.
Tepelné čerpadlo je výborný domáci pomocník
,,Overený máme tiež systém chladenia tepelným čerpadlom, pričom v zimnom období dom vykuruje a v lentom chladí. Navyše zabezpečuje aj ohrev teplej vody cez rozvod podlahového vykurovania. Tepelné čerpadlo zabezpečuje dva spôsoby chladenia. Prvý spôsob je realizovaný pomocou rozvodov podlahového (stenového, alebo stropného) „vykurovania“, to znamená, že sa do systému sa vháňa studená voda, ktorá odoberá z priestoru teplotu. Druhý spôsob je formou cirkulácie vzduchu pomocou Fan coil jednotiek – je to jednotka, ktorá vyzerá ako klimatizačná, napojená však je na tepelné čerpadlo.“ zakončuje P. Jakubová.
Zdroj: www.mhouse.sk