Tepelné čerpadlo: čo potrebujete na úvod vedieť

Maros S.

Trend zvyšovania energetickej efektívnosti budov prináša so sebou viaceré alternatívne spôsoby vykurovania. Veľmi rozšírenou a stále častejšie využívanou možnosťou je tepelné čerpadlo. Na akom princípe vlastne tepelné čerpadlo funguje a ako si vybrať správny typ? Ako dlho trvá, kým sa investícia do čerpadla vráti?

Prvé tepelné čerpadlo zostrojil Slovák

Princíp fungovania tepelného čerpadla pozná ľudstvo už viac ako 100 rokov. Konštruktérom prvého takéhoto čerpadla na svete bol Slovák Aurel Stodola a jeho tepelné čerpadlo z roku 1928 dokonca dodnes vykuruje radnicu v Ženeve. Pracuje na princípe odčerpávania tepla z vody tamojšieho jazera. Rozsiahlejšie využitie týchto zariadení na vykurovanie prišlo však až so zvýšením cien energií na začiatku sedemdesiatych rokov.

Ako funguje tepelné čerpadlo a aké poznáme typy?

Voda, vzduch a zem predstavujú zdroj tepelnej energie a tepelné čerpadlo zjednodušene povedané „čerpá“ toto teplo z krajiny. Potom vďaka dodaniu ďalšej energie (väčšinou elektrickej) dokáže teplo efektívne previesť na vyššiu hladinu. Úspory oproti klasickému vykurovaniu môžu v lepších prípadoch dosiahnuť až 80 %.
Tepelné čerpadlá delíme na niekoľko rôznych typov. Ich označenie je odvodené od toho, z ktorého zdroja teplo čerpajú a akému médiu ho odovzdávajú. Typ čerpadla zem – voda tak znamená, že tepelné čerpadlo odoberie teplo spod zeme buď plošne, alebo z vrtu a odovzdáva ho vode vo vykurovacom zariadení.
Obdobne tepelné čerpadlo voda – voda zbiera teplo vo vode a vzduch – voda vo vzduchu. Čerpadlá pracujúce so vzduchom bývajú zvyčajne tie najlacnejšie a najjednoduchšie. V ich prípade, ale nižšia cena znamená aj menšiu účinnosť, v zime aj väčšiu hlučnosť a závislosť od zmien vonkajšej teploty.

Tepelné čerpadlo potrebuje elektrinu a vstupnú investíciu

Kľúčovou súčasťou tepelného čerpadla je kompresor, ktorý napomáha odovzdávaniu zozbieraného tepla. Tento kompresor musí byť napájaný elektrinou, takže tepelné čerpadlo je zároveň elektrickým spotrebičom a zároveň aj zariadením, ktoré teplo produkuje.
Ak má byť tepelné čerpadlo výhodné, musí spotrebovať menej elektrickej energie než koľko tepelnej energie v konečnom dôsledku vyrobí. Každý prístroj má však odlišný pomer spotrebovanej elektriny a vyrobeného tepla. Tento pomer sa nazýva vykurovací faktor a jeho hodnota sa u každého prístroja líši aj v priebehu jeho celoročného používania.
Vykurovací faktor udáva, koľkokrát viac tepla dodá tepelné čerpadlo pri danej spotrebe elektriny. Najbežnejším vykurovacím faktorom je dnes 3, čo znamená, že čerpadlo vyrobí 3x viac tepla, než spotrebuje elektriny. Vykurovací faktor je teda akýmsi ukazovateľom efektivity tepelného čerpadla. Na trhu je ale možné zohnať aj výrobky s nižším alebo vyšším faktorom.
Zvoliť správne tepelné čerpadlo vôbec nie je ľahké. Tepelné čerpadlá s rovnakým výkonom sa môžu od seba líšiť cenou. Často sa stáva, že deklarovaná cena nie je aj konečnou obstarávacou cenou, pretože zakúpené tepelné čerpadlo potrebuje ďalšie prídavné zariadenia. Ďalšie rozdiely môžu byť v záruke, ktorú výrobca na tepelné čerpadlo a jeho komponenty poskytuje, v spotrebe elektriny a ďalších prevádzkových nákladoch. Keďže vstupná investícia do čerpadla sa začína niekde okolo 9 500 eur a jeho návratnosť sa pohybuje od 6 do 9 rokov, odporúčame vám pri nákupe starostlivo zvážiť všetky parametre.
ČÍTAJTE TIEŽ:
Tepelné čerpadlá: ako naplno využiť ich potenciál.
Obnoviteľné zdroje tepla pre tepelné čerpadlá: voda.

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa radi aktívne podieľajú na ochrane životného prostredia? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré môžete jednoducho zaradiť do vášho každodenného...

Fotovoltické panely premenia váš domov na ekologickú domácnosť

Najefektívnejší zdroj čistej energie je naše Slnko. Ekologické fotovoltické panely menia slnečnú energiu na elektrickú energiu. Z dlhodobého hľadiska sú fotovoltické panely nielen ekologickejšie, ale...

Trom štvrtinám Slovákov záleží na ochrane životného prostredia. Patríte k nim aj vy?

Až 70 % Slovákov sa obáva o životné prostredie. Vyplýva to z výskumu „Hodnoty a spoločnosť počas pandémie Covid-19 – Ochrana životného prostredia vo verejnej mienke na Slovensku“,...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť III: Aby vám voda nepretekala pomedzi prsty

Voda má všestranné využitie. Je potrebná nielen pre ľudský život, ale rovnako dôležitá je aj pre rastliny a živočíchy. Zároveň je aj nevyčerpateľným zdrojom energie na...

Svetelný smog alebo koľko svetla naozaj potrebujeme

Životné prostredie okolo nás je od priemyselnej revolúcie neustále zaťažované sekundárnymi dôsledkami technického progresu. Na jednej strane neodmysliteľné výdobytky ako teplo, svetlo, doprava dostupné pre...

Nóri sa rozhodli odoberať CO2 z ovzdušia. Pomôže im vikingská loď Longship

Mnohí vedci sa zhodujú na tom, že ak chceme zlepšiť kvalitu atmosféry, bude potrebné čo najrýchlejšie znižovať podiel CO2 (prípadne metánu). Do odčerpávania oxidu uhličitého...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť II: Ako ušetriť na vykurovaní a na plyne

Ak domácnosť vykurujete plynom a používate ho aj na varenie a pečenie, podstatná časť vášho rodinného rozpočtu ide zrejme na túto energiu. V tomto článku sme si pre...

Tipy na darčeky, ktoré nestoja veľa a sú šetrné k prírode

Občas býva celkom náročné vybrať vhodný darček. Obzvlášť vtedy, ak chceme každý rok potešiť našich blízkych niečím zaujímavým a užitočným.

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť I: Kde všade môžete doma ušetriť elektrinu

Najlacnejšia elektrina je tá, ktorú nespotrebujeme, a tak vám prinášame prehľad jednoduchých rád, ktoré vám pomôžu ušetriť elektrinu v domácnosti.