Veterná energia: najoriginálnejšie a najunikátnejšie veterné turbíny (2. časť)
V minulotýždňovom článku sme predstavili prvé tri neobyčajné spôsoby, ktorými sa dá produkovať veterná energia. V tomto článku nájdete ďalšie tri zaujímavé a originálne veterné turbíny.
Veterné turbíny so šarkanom
Kite Power Systems je škótska spoločnosť, ktorá začala rozvíjať technológiu získavania energie z vetra v roku 2011. Na jej návrhu sa podieľal tím skúsených inžinierov. Ako to funguje? Do vzduchu vždy stúpa dvojica šarkanov, pričom jeden alebo oba vždy produkujú elektrickú energiu. Oba šarkany sú pripojené prostredníctvom dlhého kábla a stúpajú do výšky stoviek metrov. Šarkany vďaka svojim aerodynamickým vlastnostiam fungujú ako tandem tak, že jeden z nich stúpa a druhý klesá. Ten stúpajúci aktivuje generátor na produkciu elektrickej energie. Inštalácia aj údržba takejto technológie je pomerne jednoduchá, no nevýhodou je to, že šarkany na produkciu energie vyžadujú neustály vietor. Nie sú teda ideálne do každého prostredia.
Kolibríková veterná turbína
Veterná turbína od Tyer Wind je inšpirovaná rýchlym pohybom jedným z najmenších, ale zároveň najrýchlejších vtákov v prírode. Kolibríky sa dokážu rýchlymi pohybmi krídiel udržať vo vzduchu extrémne stabilne aj v turbulentných veterných podmienkach. Spoločnosť Tyer Wind sa snaží napodobniť tieto vlastnosti pri svojej veternej turbíne prostredníctvom využitia rovnakých pohybov a tvarov krídiel. Elektrickú energiu produkujú dve lopatky v tvare krídiel, ktoré za letu opisujú tvar ležatej osmičky, podobne ako to robí práve kolibrík. Takýto unikátny dizajn poskytuje mnoho výhod. Turbíny dokážu napríklad fungovať aj vo vyšších polohách a dajú sa umiestniť bližšie k sebe. Dizajn je však zatiaľ iba v štádiu konceptu a zatiaľ sa zdá, že je táto technológia menej efektívna ako štandardné turbíny rovnakej veľkosti.
Tajfúnové veterné turbíny
Japonská spoločnosť Challenergy vybudovala veternú turbínu, špeciálne navrhnutú na produkciu elektrickej energie zo skutočne silných, až ničivých vetrov. Krajinu totiž často zasahujú hurikány. Veterná turbína využíva nový, radikálny dizajn, vďaka ktorému je omnoho odolnejšia aj pri extrémnych veterných podmienkach. Vertikálna šachta je nahradená vodorovnou a namiesto štandardných lopatiek používa na svoju prevádzku vertikálne stĺpy, ktoré využívajú tzv. Magnusov efekt. Prostredníctvom otáčania sa vo vetre produkujú tajfúnové veterné turbíny silu, ktorá sa pretransformuje do elektrickej energie. Takýto dizajn umožňuje kontrolu rýchlosti turbíny. Tá sa neprestane otáčať ani pri takých podmienkach, pri ktorých by sa bežné turbíny kvôli bezpečnosti zastavili. Efektivita turbíny je pritom vyššia pri chaotických a viacsmerných vetroch, typických pre hurikány. Takáto extrémna odolnosť však spôsobuje asi o 10% nižšiu efektivitu než pri bežných veterných turbínach. Zaujímavý koncept zatiaľ nebol otestovaný pri skutočnom hurikáne, ale výrobca ho stále vyvíja a plánuje uvedenie na trh v roku 2020.
Zdroj:
https://challenergy.com/
https://deegaz.com
Fotovoltika
Získajte špičkové riešenie na kľúč už za 99 € mesačne. Navyše oceníte servis a čistenie panelov na 6 rokov a veľa ďalších výhod.