Veterné turbíny s vyššou efektivitou a nižšími obstarávacími nákladmi

Lukas P.

Efektívne využívanie obnoviteľných zdrojov elektrickej energie je nepochybne hudbou budúcnosti, preto sa neustále viac a viac odborníkov a firiem snaží nájsť spôsob, ako veterné turbíny ešte viac zefektívniť.

lietajúce veterné turbiny

Novou, veľmi zaujímavou oblasťou výskumu v oblasti zefektívnenia veterných turbín sa stala nadmorská výška. Vysoká nadmorská výška je totižto v prípade intenzity vetra jedným z najväčších nevyužitých zdrojov elektrickej energie na svete. Podľa odborníkov je vo vysokých nadmorských výškach dostatok elektrickej energie, vietor je v zásade stály a až dvakrát tak intenzívny v porovnaní s intenzitou vetra, ktorý zachytávajú súčasné veterné turbíny.
Dnes vám preto predstavíme také veterné turbíny, ktoré už vo vysokých nadmorských výškach pracujú, avšak s podstatne vyššou efektivitou a nižšími obstarávacími nákladmi.

Lietajúce veterné turbíny

Ide o turbíny, ktoré sú v porovnaní s tými tradičnými až  dvakrát efektívnejšie, pričom náklady na ich obstaranie sú podstatne nižšie. V porovnaní s bežne dostupnými veternými turbínami dokážu výstupiť až do výšky 2000 metrov nad zemou, nie sú pevne pripevnené k zemi, vďaka čomu sa môžu premiestňovať podľa potreby.

 Z čoho tieto veterné turbíny pozostávajú?

Ako môžete vidieť, veterné turbíny pozostávajú z vysokokvalitného, vzduchotesného a odolného materiálu, vďaka čomu si tieto turbíny vždy udržia svoj stály tvar. V obvode plášťa je hélium, ktorý im umožní samovoľný výstup do požadovanej nadmorskej výšky.
Každá veterná turbína obsahuje tzv. „trojlopatkovú“ vrtuľu, ktorá sa bežne používa v už existujúcich veterných turbínach po celom svete. Taktiež obsahuje tzv. „laná“, ktoré turbínu kotvia na požadovanom mieste a za každých poveternostných podmienok. S ich pomocou sa upravuje nielen jej výška, ale dochádza aj k prenosu vyrobenej elektrickej energie do tzv. „pozemnej stanice“.
Pozemná stanica sama o sebe funguje ako príves, ktorý sa pomerne ľahko prepravuje z miesta na miesto. Následne sa v závislosti od ďalšieho spôsobu využívania napája napr. priamo na elektrickú sieť konečného zákazníka.
veterné turbíny

 Komu sú určené

Veterné turbíny ponúkajú vyšší výkon, flexibilitu a pomerne rýchlo použiteľné riešenie pre tých zákazníkov, ktorí čelia vysokým, prípadne rýchlo sa meniacim nákladom za elektrickú energiu. V prípade odľahlejších miest dokážu napr. šetriť nemalé náklady za naftu, ktorá sa používa do elektrických generátorov.
Sú určené najmä pre zákazníkov z nižšie uvedených oblastí:

  • Vidiecke komunity
  • Odľahlé ostrovy a ťažko dostupné miesta
  • Poľnohospodársky sektor
  • Zábavný sektor
  • Núdzové prípady (napr. živelné katastrofy)

Aké majú teda výhody?
Poskytujú vyšší výkon

  • V pracovnej výške 600 metrov dokážu vyprodukovať až dvakrát viac elektrickej energie v porovnaní s klasickými veternými turbínami.

Sú ekologickejšie

  • Do značnej miery minimalizujú možný negatívny vplyv na ľudí (najmä hluk) a životné prostredie (nedochádza k trvalému zásahu do prírody).

Bezproblémová prevádzka je samozrejmosťou

  • Výroba elektrickej energie je plne automatizovaná, riadená na diaľku a rovnako tak aj chránená pred nepriaznivými vplyvmi počasia.

Majú nízke obstarávacie náklady

  • V porovnaní s tradičnými veternými turbínami sa radikálne znižujú náklady na samotnú inštaláciu a prepravu, ktoré predstavujú až 90 %. V našom prípade teda táto položka odpadá.

Disponujú rýchlou dostupnosťou

  • Veterné turbíny sú dodávané v dvoch štandardných kontajneroch a ich spustenie do prevádzky sa môže uskutočniť už do 24 hodín.

Veterné turbíny podporila spoločnosť SoftBank
SoftBank je popredná telekomunikačná spoločnosť v Japonsku, ktorá dlhodobo podporuje rôzne druhy inovatívnych projektov, môžeme spomenúť napr. GrabTaxi, Snapdeal a podobne. V nedávnej dobe táto spoločnosť investovala vyše 7 mil. dolárov do projektu: inovatívne veterné turbíny, vďaka čomu svetu ukázala nielen svoj pozitívny postoj k inováciám, ale vo vzťahu ku konkurencii aj svoje naozaj široké investičné portfólio.
Z pohľadu spoločnosti SoftBank sú tieto veterné turbíny naozaj novým a zároveň perspektívnym spôsobom využívania obnoviteľných zdrojov elektrickej energie aj v takých oblastiach, ako sú odľahlé ostrovy v Japonsku či dokonca v celej ázijsko-pacifickej oblasti.
Dôvodom, prečo sa SoftBank rozhodla podporiť práve tento projekt je najmä vzrastajúci dopyt po čistej energii, nakoľko je táto téma po rozsiahlej katastrofe vo Fukušime v roku 2011 v Japonsku veľmi živá. Od tejto katastrofy sa táto krajina snaží nájsť vhodné energetické alternatívy za súčasnú jadrovú energiu.
V porovnaní s tradičnými sú tieto nové veterné turbíny nepochybne obrovským prínos pre celé ľudstvo a globálnu ekológiu. Ostáva nm len dúfať, že podobných projektov v oblasti obnoviteľných zdrojov elektrickej energie bude len pribúdať.
 

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa radi aktívne podieľajú na ochrane životného prostredia? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré môžete jednoducho zaradiť do vášho každodenného...

Fotovoltické panely premenia váš domov na ekologickú domácnosť

Najefektívnejší zdroj čistej energie je naše Slnko. Ekologické fotovoltické panely menia slnečnú energiu na elektrickú energiu. Z dlhodobého hľadiska sú fotovoltické panely nielen ekologickejšie, ale...

Trom štvrtinám Slovákov záleží na ochrane životného prostredia. Patríte k nim aj vy?

Až 70 % Slovákov sa obáva o životné prostredie. Vyplýva to z výskumu „Hodnoty a spoločnosť počas pandémie Covid-19 – Ochrana životného prostredia vo verejnej mienke na Slovensku“,...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť III: Aby vám voda nepretekala pomedzi prsty

Voda má všestranné využitie. Je potrebná nielen pre ľudský život, ale rovnako dôležitá je aj pre rastliny a živočíchy. Zároveň je aj nevyčerpateľným zdrojom energie na...

Svetelný smog alebo koľko svetla naozaj potrebujeme

Životné prostredie okolo nás je od priemyselnej revolúcie neustále zaťažované sekundárnymi dôsledkami technického progresu. Na jednej strane neodmysliteľné výdobytky ako teplo, svetlo, doprava dostupné pre...

Nóri sa rozhodli odoberať CO2 z ovzdušia. Pomôže im vikingská loď Longship

Mnohí vedci sa zhodujú na tom, že ak chceme zlepšiť kvalitu atmosféry, bude potrebné čo najrýchlejšie znižovať podiel CO2 (prípadne metánu). Do odčerpávania oxidu uhličitého...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť II: Ako ušetriť na vykurovaní a na plyne

Ak domácnosť vykurujete plynom a používate ho aj na varenie a pečenie, podstatná časť vášho rodinného rozpočtu ide zrejme na túto energiu. V tomto článku sme si pre...

Tipy na darčeky, ktoré nestoja veľa a sú šetrné k prírode

Občas býva celkom náročné vybrať vhodný darček. Obzvlášť vtedy, ak chceme každý rok potešiť našich blízkych niečím zaujímavým a užitočným.

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť I: Kde všade môžete doma ušetriť elektrinu

Najlacnejšia elektrina je tá, ktorú nespotrebujeme, a tak vám prinášame prehľad jednoduchých rád, ktoré vám pomôžu ušetriť elektrinu v domácnosti.