Vetrom poháňaný vodný kondenzátor, ktorý dokáže vyprodukovať až 37 litrov pitnej vody denne
WaterSeer je jednoduchý vodný kondenzátor, ktorý by mohol pomôcť vyriešiť problémy s dostupnosťou pitnej vody v problémových oblastiach.
Vodný kondenzátor, ktorý zmierni vodnú krízu
Pre každého z nás je zrejme dostupnosť pitnej vody v súčasnosti samozrejmosťou. Nemusíme sa obávať rôznych chorôb zo znečistenej vody či dehydratácie. Takisto nemusíme rozmýšľať nad tým ako si vyprať špinavú bielizeň alebo čím sa umyť. V mnohých oblastiach na svete sú však takéto problémy ešte stále smutnou realitou a milióny ľudí stále nemajú spoľahlivý zdroj čistej a pitnej vody. Tieto problémy by však sčasti mohlo čoskoro zmierniť vodný kondezátor WaterSeer.
Ako vodný kondenzátor WaterSeer funguje?
WaterSeer je relatívne jednoduché zariadenie na princípe hadice a čerpadla. Je navrhnutý tak, aby dokázal fungovať bez externého zdroja energie a bez nutnosti použitia drahých chemikálií či prostriedkov na jeho udržiavanie. Bol vyvinutý spoločnosťou VICI-Labs v spolupráci s kalifornskou univerzitou Berkeley a neziskovou organizáciou National Peace Corps Association. Je to jednoduchý vodný kondenzátor, ktorý sa umiestni do pôdy do hĺbky asi 2 m. Pod zemou je komora, ktorá je po stranách obalená kovom. Tieto kovové časti sú pod povrchom prirodzene chladené pôdou. Na vrchu zariadenia je umiestená veterná turbína. Akonáhle začne vietor turbínu otáčať, tá roztočí vnútorné lopatky vnútorného ventilátora a privádza vzduch priamo do kondenzačnej komory. Počas toho ako sa teplý vzduch z povrchu v komore ochladzuje, kondenzuje sa po stranách vodná para, ktorá prúdi priamo do zásobníka. Vďaka tomu, že sú kovové časti komory vždy chladnejšie ako vzduch, Waterseer zhromažďuje vodu stále, či už vo dne alebo v noci a to aj bez toho, aby fúkal vietor.
Úspešný koncept
Tento vodný kondenzátor teda produkuje bezpečnú a čistú vodu. Podobné riešenia existovali aj pred tým, ale vyžadovali veľké množstvo energie z externých zdrojov a vzhľadom na ich veľkosť a váhu ich nebolo možné jednoducho presúvať. Waterseer je oproti tomu jednoduché zariadenie, ktoré neznečisťuje životné prostredie, jeho jednoduchá konštrukcia je lacná a nenáročná na údržbu. Cena takéhoto zariadenia je 130 eur a vývojársky tím momentálne hľadá sponzorov. V apríli 2016 úspešne testovali prototyp a v auguste bola skonštruovaná finálna verzia. Produkcia a expedovanie by mali začať v tomto roku ak sa podarí vyzbierať dostatočný objem financií prostredníctvom crowfundingu.
Zdroj:
http://waterseer.org/
http://www.treehugger.com/
.
Solárne kolektory
Úspora až 70 %, dlhá životnosť, záruka 12 rokov a príspevok na inštaláciu až 1750 €.