Volvo v Austrálii bojuje proti znečisteniu morí a oceánov
Švédsky výrobca automobilov Volvo v spolupráci s Inštitútom morského výskumu v Sydney vyvinul „živú morskú stenu“, ktorá by mala vylepšiť biodiverzitu a kvalitu vody v tejto oblasti.
Spolupráca Volvo a Inštitútu morského výskumu v Sydney
V snahe o znižovanie znečistenia morí a oceánov plastovým odpadom sa švédska automobilka Volvo spojila s Inštitútom morského výskumu v Sydney a spolu vytvorili tzv. žijúcu morskú stenu. Tá pozostáva z päťdesiatich šesťuholníkových dlaždičiek s drobnými rohmi a výklenkami, ktoré imitujú štruktúru koreňov mangrovov. Tieto stromy sú totiž jedným z najobľúbenejších biotopov pre morskú prírodu v tejto oblasti. Každá dlaždička bola vytlačená pomocou 3-D tlače a je vyrobená z odolného betónu, ktorý bol vystužený recyklovanými plastovými vláknami.
Živá morská stena od Volvo
Živá morská stena je alternatívou k tradičným, lineárnym morským stenám, ktoré sú často spájané s postupným miznutím ekosystémov, ktoré ich obklopujú. Štruktúra morskej steny, ktorú vyvinulo Volvo, by mala vďaka svojim nepravidelným tvarom priťahovať morské živočíchy, ako sú napríklad ustrice a mäkkýše, ktoré sa živia drobnými časticami a prirodzene tak filtrujú vodu. Stena už je nainštalovaná v prístave Sydney a vedci ju budú nasledujúcich 20 rokov monitorovať a vyhodnocovať či prináša želané zlepšenie biodiverzity a kvality vody. Automobilka sa okrem toho v rámci snahy o znižovanie klimatických zmien zaviazala k nahradeniu všetkých 20-miliónov jednorazových plastových obalov, používaných v kanceláriách či jedálňach po celom svete, udržateľnými alternatívami už do konca toho roka.
Ako bojuje Volvo proti plastovému znečisteniu
Spoločnosť Volvo sa rozhodla vyvíjať živú morskú stenu po tom, ako nedávny prieskum ukázal, že sa do mora vysýpa nákladné auto plné plastového odpadu každú minútu. Viac ako polovica pobrežia pri Sydney je preto pokrytá umelými morskými stenami. V tlačovom vyhlásení spoločnosť uviedla, že „bohatý a živý morský biotop bol nahradený takýmito morskými stenami a znehodnotený plastovým znečistením“. Pridaním týchto dlaždičiek na existujúce steny sa snaží celý projekt premeniť štruktúry, vytvorené človekom na potenciálny morský biotop. „Zároveň predstavuje unikátnu príležitosť na zistenie toho, ktoré dizajny a tvary najlepšie podporujú ekosystémy v našich oceánoch“, dodalo vo vyhlásení Volvo.
Zdroj:
https://www.volvocars.com
https://www.dezeen.com