Výrobcovia polystyrénu sú pri recyklácii popredu

Lukas P.

Signatári Aliancie obehovosti plastov sa zaviazali používať 10 miliónov ton recyklovaného plastu v nových výrobkoch do roku 2025

recyklácia

Deklarácia ALIANCIE OBEHOVOSTI PLASTOV (Circular Plastics Alliance), ktorá bola podpísaná v septembri 2019 viac ako 100 signatármi stanovuje záväzok používať do roku 2025 10 miliónov ton plastu v nových výrobkoch každý rok. EUMEPS (Asociácia európskych výrobcov expandovaného polystyrénu), ktorého členom je slovenské Združenie výrobcov a spracovateľov expandovaného polystyrénu (Združenie EPS SR), je medzi signatármi.

Členovia EUMEPS, ktorého členom je aj Zduženie EPS SR, potvrdili svoj záujem aktívne sa podieľať na efektívnom využívaní plastov a znižovaní ich negatívnych dosahov na životné prostredie.

Výrobná sieť EPS patrí medzi hlavných európskych hráčov v sektore plastov. EUMEPS sa preto stala jedným zo 100 európskych signatárov dokumentu, ktorého cieľom je podporovať transformačnú ambíciu tohto odvetvia.

Cieľ používať 10 miliónov ton recyklovaného plastu v nových výrobkoch do roku 2025 každý rok stanovila Európska komisia ešte v roku 2018 v rámci Stratégie pre plasty. Deklarácia Aliancie obehovosti plastov podporuje cieľ zvýšenia množstva recyklovaného plastu zo 4 miliónov ton (čo platilo pre rok 2016) na 10 milión ton v roku 2025. „Združenie EPS a jeho členovia sú naďalej odhodlaní spolupracovať so všetkými zúčastnenými stranami, aby zabezpečili ciele dosahovania obehového hospodárstva,“ hovorí Marta Strapková, predsedníčka Združenia EPS SR.

Vyhlásenie podpísali malé a stredné firmy, veľké korporácie, združenia podnikateľov, normotvorcovia, výskumné organizácie, lokálne a národné autority. Podpisom deklarácie sa prihlásili k vízii nulového plastového odpadu v prírode a k nulovému skládkovaniu.

Výrobcovia polystyrénu sú popredu

EUMEPS si je dlhodobo vedomá rastúceho tlaku zo strany EÚ na zníženie negatívnych vplyvov na životné prostredie, preto sa voči EÚ dobrovoľne zaviazala zabezpečiť úplnú obehovosť EPS do roku 2030, ešte pred podpísaním Deklarácie Aliancie obehovosti plastov.

Združenie EPS SR, ktoré je členom EUMEPS, na svojom valnom zhromaždení 4. 10. 2018 podpísalo Dobrovoľný záväzok k plneniu obehovosti EPS a už podniká konkrétne kroky pre dosiahnutie tohto odvážneho recyklačného cieľa. Predpokladá, že v roku 2025 by  mohol podiel recyklácie na Slovensku dosiahnuť viac ako 50 %, a to v oblasti obalového expandovaného polystyrénu a tiež aj stavebného.

„Súčasťou plnenia ambiciózneho cieľa bolo vytvorenie spolupráce s neziskovou organizáciou Inštitút cirkulárnej ekonomiky. Cieľom spolupráce je v prvom kroku zabezpečiť transparentnosť údajov  a informácií o množstvách EPS, ako množstvo vyrobeného, tak aj zrecyklovaného materiálu a potenciál splnenia cieľa obehovosti na slovenskom trhu,“ dopĺňa Marta Strapková. V tejto spolupráci bude pokračovať aj v nasledujúcom roku 2020.

EPS je z hľadiska recyklácie považovaný za dobre recyklovateľný materiál. Dá sa recyklovať chemicky aj mechanicky, a to až 20-krát bez výraznej straty fyzikálnych vlastností (zdroj: František Vörös – Združenie EPS ČR).

Združenie EPS SR je odhodlané preukázať, že EPS priemysel môže byť ekonomicky, sociálne a environmentálne prínosný a udržateľný.

 

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa radi aktívne podieľajú na ochrane životného prostredia? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré môžete jednoducho zaradiť do vášho každodenného...

Fotovoltické panely premenia váš domov na ekologickú domácnosť

Najefektívnejší zdroj čistej energie je naše Slnko. Ekologické fotovoltické panely menia slnečnú energiu na elektrickú energiu. Z dlhodobého hľadiska sú fotovoltické panely nielen ekologickejšie, ale...

Trom štvrtinám Slovákov záleží na ochrane životného prostredia. Patríte k nim aj vy?

Až 70 % Slovákov sa obáva o životné prostredie. Vyplýva to z výskumu „Hodnoty a spoločnosť počas pandémie Covid-19 – Ochrana životného prostredia vo verejnej mienke na Slovensku“,...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť III: Aby vám voda nepretekala pomedzi prsty

Voda má všestranné využitie. Je potrebná nielen pre ľudský život, ale rovnako dôležitá je aj pre rastliny a živočíchy. Zároveň je aj nevyčerpateľným zdrojom energie na...

Svetelný smog alebo koľko svetla naozaj potrebujeme

Životné prostredie okolo nás je od priemyselnej revolúcie neustále zaťažované sekundárnymi dôsledkami technického progresu. Na jednej strane neodmysliteľné výdobytky ako teplo, svetlo, doprava dostupné pre...

Nóri sa rozhodli odoberať CO2 z ovzdušia. Pomôže im vikingská loď Longship

Mnohí vedci sa zhodujú na tom, že ak chceme zlepšiť kvalitu atmosféry, bude potrebné čo najrýchlejšie znižovať podiel CO2 (prípadne metánu). Do odčerpávania oxidu uhličitého...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť II: Ako ušetriť na vykurovaní a na plyne

Ak domácnosť vykurujete plynom a používate ho aj na varenie a pečenie, podstatná časť vášho rodinného rozpočtu ide zrejme na túto energiu. V tomto článku sme si pre...

Tipy na darčeky, ktoré nestoja veľa a sú šetrné k prírode

Občas býva celkom náročné vybrať vhodný darček. Obzvlášť vtedy, ak chceme každý rok potešiť našich blízkych niečím zaujímavým a užitočným.

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť I: Kde všade môžete doma ušetriť elektrinu

Najlacnejšia elektrina je tá, ktorú nespotrebujeme, a tak vám prinášame prehľad jednoduchých rád, ktoré vám pomôžu ušetriť elektrinu v domácnosti.