Zatepľovací systém na báze drevného vlákna rieši aj problémové horúce letné obdobia
Moderným trendom stavebníctva je používanie prírodných ekologických materiálov, ktoré dýchajú. Len ten, kto zažil ťažko odstrániteľné plesne v interiéri v zime a sálavú horúčavu z prehriatej stavby v lete, si vie dostatočne vážiť pohodu bývania, ktorú poskytuje kvalitná drevostavba. A práve jej kvalitu určuje predovšetkým voľba overeného konštrukčno-izolačného systému (zatepľovací systém) a jeho odborná aplikácia.
Návratnosť vstupných nákladov na zatepľovací systém je veľmi dôležitý parameter.
Zatepľovací systém na báze drevného vlákna
Jakub Čajko z firmy TEPORE: ,,Hlavným cieľom je presadenie ekologických izolácií, ktoré predlžujú životnosť budov a prispievajú k ekonomickej návratnosti zatepľovacích systémov. Základom nášho zatepľovacieho systému je izolačná doska na báze drevného vlákna, ktorá má na Slovensku viac ako 60 ročnú históriu. Bohužiaľ, aj napriek dlhej tradícií výroby sa hlavná časť produkcie vyvážala do rozvinutých krajín západnej Európy. Drevovláknitá izolačná doska má najväčšiu objemovú hmotnosť zo všetkých bežne používaných izolácií. Preto má výnimočné akumulačné vlastnosti a je ťažké si predstaviť dosiahnutie príjemnej a vyrovnanej klímy vnútorných priestorov po celý rok bez jej použitia. Zatepľovací systém na báze drevného vlákna rieši aj problémové horúce letné obdobia. Máme kompletný systém nadkrokvového zateplenia strešných konštrukcií, ktorý predstavuje obrovský krok vpred pri riešení tepelnotechnických parametrov budov.“
Žiadne parozábrany
Koncept difúzne otvorenej konštrukcie je najvhodnejší pre zdravie človeka, pretože nebojuje s prírodou, ale využíva prirodzené fyzikálne zákony. Výhodou difúzne otvorených konštrukcií s použitím izolačných materiálov z drevného vlákna je schopnosť regulovať nadbytočnú vlhkosť, tým sa zabraňuje tvoreniu plesní v konštrukcii.
,,Preto sa v konštrukciách STEICO TEPORE nepoužívajú parozábrany. Stavba dýcha a nadbytočnú vlhkosť odvedie von. Pri bežnej činnosti v dome, ako je varenie, sprchovanie, kúpanie, pranie a sušenie bielizne vzniká toľko parami nasýteného vzduchu, že pri nepriedušnej izolácii, napríklad polystyrénom, sa zvyšuje vnútorná vlhkosť často nad hranicu pohody a povolenej normy. Oveľa horšie sú rozdiely teplôt v zime, kedy sa na častiach konštrukcií s nižšou teplotou oproti okoliu (stačí aj o 3 °C) vyzrážajú vodné pary obsiahnuté v interiéri. Stačí na to aj sprchovanie, varenie a dokonca aj vetranie. Preto majitelia takýchto nesprávne izolovaných stavieb prekurujú, často vetrajú, alebo musia urobiť dodatočné drahé technické opatrenia na odstránenie vlhkosti. Tomu všetkému sa dá vyhnúť správne zvoleným uceleným systémom difúzne otvorenej konštrukcie,“ radí J. Čajko.
Klimatizácia nie je vhodná pre každého
Iný a nemenej závažný problém nesprávne navrhnutých a realizovaných stavieb je ich prehrievanie v lete. Klimatizácia je energeticky náročným a pre niekoho zdraviu škodlivým riešením, predovšetkým pre alergikov. Syndróm ,,králičích očí“ (zápalov očných spojiviek, začervenania očí) je dostatočne známy. Pritom existuje elegantné, zdravé a ekologicky vhodné riešenie. Základom uceleného konštrukčného a izolačného systému pre drevostavby sú I nosníky a drevovláknité izolácie. Najdôležitejšiu časť systému tvorí drevovláknitá izolácia, ktorá svojimi vlastnosťami zabezpečuje najvyššiu kvalitu konštrukcie drevostavby.
Aj pre nízkoenergetické a pasívne stavby
,,Základom tepelných izolácií STEICO je drevné vlákno získavané z ihličnatých stromov, smrekov alebo borovíc. Izolácie sú vyrábané bez škodlivých prísad. Materiály z drevného vlákna nie sú žiadnou módnou novinkou, ale sú to materiály overené desaťročiami. Drevovláknitá izolačná doska má najväčšiu objemovú hmotnosť zo všetkých bežne používaných izolácií a má výnimočné akumulačné vlastnosti.
Porézna štruktúra drevovláknitých dosiek má veľmi efektívne vyrovnaný pomer medzi schopnosťou ochrany voči zime a schopnosťou ochrany voči letnému prehrievaniu, zároveň umožňuje ľahké spracovanie, poskytuje dokonalú ochranu pred hlukom a požiarom. Drevovláknité izolačné dosky sú ekologickým riešením pred chladom vo všetkých konštrukčných oblastiach použitia. Vhodné sú najmä pre nízkoenergetické a pasívne štandardy stavieb, ale aj pre rekonštrukcie,“ vysvetľuje J. Čajko.
Tepelná kapacita (akumulačná schopnosť)
Materiál | Merná tepelná kapacita c J/(kg*K) |
Rastlé drevo smrek/borovica | 2510 |
Drevovláknité izolácie | 2100 |
Tehla | 880 |
Čadičová vlna | 840 |
Betón | 840 |
Hlinená omietka | 840 |
Minerálna vata | 750 |
Železo | 446 |